2:5
(1:0, 1:3, 0:2)

Jihlavští hokejisté si zahráli na Ježíška

22.12.2003 / Milan Krčmář

I přesto, že ve 23. minutě prohrávala Dukla v Třebíči už 0:2, dokázali jihlavští hokejisté vývoj horáckého derby otočit a nad svým rivalem nakonec zvítězili 5:2. Nejen sobě, ale i svým fanouškům tak před Vánoci věnovali ten nejkrásnější dárek.
22.12.2003 18:00, 1.liga ČR - 29. kolo

SK Horácká Slavia Třebíč

Luňák - Mazanec, Černý, Horák, Kučný, Hrbáček, Kališ - Holý, Žiška, Kaňka - Beroun, Valko, Topol - Bouz, Oliva, Fryauf
2

HC Dukla Jihlava

Jež - Kolafa, Staněk, Punčochář, Šefčík, Duben, Morava, Lupač - Ujčík, Bakus, Čachotský - Hlouch, Havel, Altrichter - Cmunt, Kaňkovský, Říha - Jantovský, Fink, Sklenička - Lazorišák
5
Branky: 15. Holý (Kaňka, Černý), 23. Holý (Kaňka) - 26. Ujčík (Bakus), 34. Hlouch (Šefčík), 34. Cmunt (Kaňkovský, Lazorišák), 43. Kolafa (Morava), 48. Havel (Hlouch). Rozhodčí: Chlaň - Prchal R., Prchal T.. Vyloučení: 9:14. Využití: 1:2. V oslabení: 0:1. Diváci: 3840.

Průběh utkání

1:0

Robert Holý (vpravo) právě vsítil úvodní branku zápasu


První vyloučení na sebe nenechalo dlouho čekat – po vysoké holi v Hrbáčkově tváři si šel na trestnou lavici sednout Petr Kaňkovský. V přesilovce nejprve zahrozili domácí, ale ihned poté se hra přesunula na druhou stranu, kde se zaskvěl Luňák, jenž nadvakrát vychytal reprezentanta Ujčíka. Třebíčský muž s maskou se předvedl i v 8. minutě při oslabení, kdy se natáhl jak široký tak dlouhý a zastavil šance Jihlavských. Při přesilovce ve 12. minutě vyslal Holý na Ježe v brance Dukly velmi kousavou jedovku, ale jihlavský gólman tuto střelu vykopl pravým betonem do bezpečí. Jenže podruhé se mu Holého zastavit nepovedlo. Tři minuty po této akci hráli domácí dvojnásobnou přesilovku po vyloučení Moravy a Kolafy. Horácká Slavia trojici jihlavských hráčů uzamkla v pásmu a Holý po Valkově nahrávce Ježe lehce překonal – 1:0. Další branku mohla přidat dvojice Žiška-Kaňka, která v 18. minutě jela dva proti jednomu, ale Žiškovu střelu zlikvidoval Jež, který se bleskově dokázal přemístit k pravé tyčce, kam měl puk namířeno. Žiška prověřil jihlavského brankáře ještě ve 20. minutě, kdy z voleje trefil Holého přihrávku do mezikruží. Střela však mířila přesně doprostřed Ježovy svatyně, v níž stál připravený jihlavský gólman.

Do druhé třetiny vstoupila Dukla jako vyměněná, zatlačila Třebíč do obranného pásma, kde roztočila nebývalý kolotoč. Naprosto sám před Luňákem se ocitl Marián Havel, ale ačkoli měl spoustu času, nedokázal z metru třebíčského brankáře překonat. Hned za několik vteřin se Luňák opět předvedl, kdy ukázkovým semaforem řekl STOP jihlavské střele od modré. Jenže i v tomto případě se potvrdilo ono známé nedáš-dostaneš. Stačilo, aby jihlavské obraně utekl Kaňka s Holým, který si položil Ježe a zlehka jej přehodil – 2:0. Dukla nesložila zbraně a ve 26. minutě při přesilovce zavelel k obratu Ujčík, který s Bakusem v ukázkové kombinaci na jeden dotek snížil střelou do zpola odkryté branky na 2:1. V polovině utkání hrála Jihlava dvojnásobnou přesilovku – Třebíč ji sice přežila, ale v okamžiku, kdy se druhý vyloučený Beroun vrátil na led, našel Šefčík Hloucha číhajícího na útočné modré, jenž ukázkovým blafáčkem srovnal na 2:2. Zvrat v utkání přišel za 54 vteřin – Kaňkovský nahrál od mantinelu na Cmunta, který polostřelou-polonahozením trefil pravý růžek Luňákovy svatyně a změnil stav na 2:3. Třebíč mohla srovnat při přesilovce v poslední minutě druhé dvacetiminutovky, ale Jež byl proti. Jihlava tuto třetinu vyhrála 3:1.

Horácké Slavii se podařilo vyrovnat ve 42. minutě, branka ale nebyla uznána kvůli předcházejícímu přerušení hry. Ihned poté se před Ježem prosadil Holý, ale jeho střelu hostující gólman bravurně zlikvidoval svojí vyrážečkou. Pak pro domácí přišla další pohroma – v oslabení ujeli Morava s Kolafou a druhý jmenovaný střelou z kruhu překvapil Luňáka – 2:4. Jihlava od té doby hrála v pohodě, v pěti lidech bránila obranné pásmo a jen občas vyrážela do brejků. Z jednoho z nich také padla poslední branka utkání. Ve 48. minutě našel Hlouch Havla, jenž přesnou střelou pod víko uzavřel zápas výsledkem 2:5.

Ohlasy trenérů

Trenéři

Petr Fiala (trenér HC Dukla Jihlava): "Bylo to utkání plné emocí, jak v hledišti, tak na ledě. Pokud bychom to ale vzali trochu s odstupem, myslím, že to byl výborný hokej. Hrálo se rychle a do těla tak, jak by měl hokej vypadat. O našem vítězství asi rozhodly osobnosti, které v mužstvu máme, a také disciplinovanost týmu. Měli jsme dost vyloučených, ale dobře jsme to odehráli, protože domácí přesilovky hrají výborně. Pro diváky to byl před Vánocemi určitě krásný zážitek, pro nás o to lepší, že jsme získali tři body."

Roman Mejzlík (trenér SK HS Třebíč): "Z naší strany byl výkon v první třetině, nepočítám-li ty vyloučené, docela dobrý. Za stavu 2:0 jsme si mysleli, že je utkání hotové a chtěli jsme soupeře jak přehrát, tak si s ním vyřizovat nějaké účty. Stejně jako Petr Fiala si myslím, že rozhodly osobnosti. Dokázaly udržet nervy na uzdě, což bylo rozhodující. Když jsme dostali ty rychlé góly, trochu to na nás padlo. Měli jsme pak ještě šanci, kterou jsme mohli jít do kontaktu. Tu jsme ale nedali a soupeři tam potom padlo všechno. Gratuluji mu k výkonu a hlavně k tomu, že byli disciplinovanější, než jsme byli my. Chtěl bych také poděkovat divákům, popřát jim veselé Vánoce a v novém roce se těším na shledanou."
×
Odehrané v 17:30 | Muži
Rytíři Kladno
HC Dukla Jihlava