3:2
(1:1, 1:0, 1:1)

Rozhodly přesilovky a špatná koncovka

24.01.2004 / Eva

Už čtyři zápasy po sobě neokusili jihlavští hokejisté radost z vítězství. Po porážce s Berounem, remíze v Chomutově a prohře na domácím stadionu s Prostějovem tentokrát přenechali tři body desátému Havířovu. O osudu utkání, v němž nakonec Dukla prohrála 2:3, rozhodly výborně sehrané přesilovky domácího celku a špatná koncovka jihlavských střelců.
24.01.2004 17:00, 1.liga ČR - 35. kolo

AZ Heimstaden Havířov

Vojtek - Rimmel, Matějíček, Prokop, Chmelíř, Karlíček, Hunkes - Sedlák, Syřínek, Folta - Volák, Fabián, Dibelka - Piecha, Tvrzník, Luka - Staněk, Kočara, Hebar
3

Suchan - Kubeš, Kolafa, Šmarda, Morava, Punčochář, Duben, Šefčík, Kuchyňa - Hlouch, Bakus, Rytnauer - Mareš, Havel, Chytka - Říha, Kaňkovský, Čachotský - Fink, Altrichter, Sklenička
2
Branky: 3. Rimmel (Folta), 21. Rimmel (Folta, Fabián), 52. Dibelka (Rimmel, Fabián) - 10. Čachotský, 57. Kaňkovský (Říha). Rozhodčí: Jeřábek - Brada, Pala. Vyloučení: 4:10, navíc Duben a Kaňkovský (oba JIH) 10 min. OT. Využití: 3:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 1907.

Situace z úvodu první třetiny se stala jakousi osnovou pro zbytek zápasu. Po 69 vteřinách hry fauloval jihlavský obránce Petr Punčochář a Havířov hrál svou první přesilovku. V ní se nejprve do obrovské šance dostal Martin Tvrzník, ale netrefil prázdnou klec a úvodní zápis do střelecké listiny tak obstaral až jeho spoluhráč Patrik Rimmel. Ten přesně půl minuty před skončením Punčochářova trestu vypálil od modré čáry a gólman Dukly Jaroslav Suchan lovil poprvé puk ze své sítě.1:0. Také u druhého gólu stál havířovský bek Rimmel, radost z něj ale tentokrát neměl žádnou. Ve vlastním obranném pásmu totiž udělal hrubku, k puku se dostal jihlavský útočník Tomáš Čachotský a přesnou bekhendovou střelou nad levé rameno brankáře Vojtka srovnal na 1:1. Od té chvíle převzala Jihlava otěže utkání do vlastních rukou. V 10. minutě mohli převážit výsledek na stranu svého týmu hned dva jihlavští hokejisté. Nejprve se sám před Vojtkem zjevil Roman Hlouch, ale havířovský gólman mu jeho pokus výborně vykryl. Jen o pár vteřin později měl tutovku na holi Oldřich Bakus. Kapitán Dukly stál zcela osamocen v prostoru mezi kruhy a tam ho také našla přihrávka od spoluhráče. Havířovský brankář v tu chvíli ležel na zádech a Bakusovi tudíž stačilo pouze trefit kterékoliv místo z větší části odkryté branky. Osmadvacetiletý útočník si vybral prostředek havířovské klece, ale než stačil puk projít do sítě, vymrštila se do téhož prostoru Vojtkova lapačka a na stavu 1:1 se nic neměnilo. Na konci 16. minuty se zdálo, že tlak Dukly se minimálně na dvě minuty zastaví, hlavní sudí totiž postřehl faul Mariána Havla a Severomoravané dostali možnost sehrát svou druhou přesilovku. Paradoxně další dvě obrovské příležitosti si v ní ale vytvořili hosté z Jihlavy. Nejprve se na soupeřovu branku řítil sám Petr Kaňkovský, ale neuspěl a bez gólu skončil jen o pár vteřin později také pokus Oldřicha Bakuse. Zoufalce pak Vojtek vyrobil v úvodní třetině ještě z Čachotského, a když nepropasíroval puk kolem tyče pár vteřin před přestávkou ani Roman Hlouch, odcházelo se do kabin za stavu 1:1.

Začátek prostřední části až nápadně připomínal úvod celého zápasu. Po 47 vteřinách hry usedl na trestnou lavici jihlavský obránce Tomáš Kolafa a Rimmelovi tentokrát stačilo na využití početní výhody pouhých šest vteřin. Za Suchanova záda se trefil téměř ze stejné pozice jako v prvním případě a Panteři už podruhé v utkání vedli. 2:1. O šest minut později mohl zvýšit náskok domácího celku Fabián, jenomže z vyložené pozice mířil nad jihlavskou klec. V polovině střetnutí se pak v havířovském obranném pásmu nadlouho usadil první jihlavský útok, gól z velkého tlaku však ani tentokrát nevytěžil. Čtyři minuty před přestávkou potom pro změnu hřmělo na opačné straně. Havířov hrál totiž více než minutovou přesilovku pěti proti třem. Dukla se ale dvojnásobné přesile domácích ubránila a před závěrečnou dvacetiminutovkou tedy prohrávala 1:2.

Obrovská šance na vyrovnání se hostům z Jihlavy naskytla ve 45. minutě. Domácí obránce Hunkes totiž nebezpečně zvedl hokejku a za krvavý šrám v obličeji Tomáše Čachotského si šel sednout na 4 minuty na trestnou lavici. Dlouhou přesilovku ale Dukla využít nedokázala a v 52. minutě tak přišel trest z hole Lubora Dibelky. Havířovský útočník proměnil početní výhodu po 37 vteřinách a Severomoravané vedli 3:1. Necelé čtyři minuty před koncem pak sice Petr Kaňkovský v oslabení přeci jen dokázal Vojtka v domácí brance překonat, ovšem na stavu 3:2 už pak nic nezměnila ani závěrečná jihlavská power play.

Aleš Flašar ( Havířov ): „ Myslím si, že to dnes pro nás bylo vydřené, ale naprosto zasloužené vítězství. Jihlava nás sice v první třetině hodně válcovala, ovšem od druhé části už jsme se uklidnili a kluci pak utkání rozhodli svou bojovností. V kritických chvílích nás hodně hodně podržel gólman Vojtek, ale pochvalu dnes zaslouží úplně všichni.“

Petr Vlk ( Jihlava ): „ Dnes jsme doplatili na špatnou koncovku. Šancí jsme si sice vytvořili spoustu, ale nedokázali jsme je proměnit a ty góly nám pak v závěru chyběly. Myslím, že chleba se lámal v první třetině, kdy jsme byli za stavu 1:1 několikrát blízko gólu a kdybychom v té době vedli 4:1, tak se nikdo nedivil. Bohužel jsme ty branky ale nedali a to nakonec rozhodlo.“