5:6p
(2:3, 2:1, 1:1 - 0:1)

Přestřelka za dva body

31.01.2004 / Eva

Zápas 37. kola první ligy mezi Mladou Boleslaví a Duklou Jihlava se proměnil v divokou hokejovou přestřelku. Hosté z Jihlavy v utkání celkem třikrát vedli o dvě branky, přesto pak ale minutu před závěrečným hvizdem prohrávali 4:5. Do prodloužení nakonec poslal souboj jihlavský kapitán Oldřich Bakus a v nastaveném čase zajistila Dukle dva body za výhru 6:5 vítkovická posila Aleš Padělek.
31.01.2004 17:00, 1.liga ČR - 37. kolo

BK Mladá Boleslav

Schwarz - Meňhart, Vyskočil, Toužimský, Pazdera, Vála, Táborský - Metlička, Oliverius, Havelka - Kadlec, Král, Wiess - Kristek, Vondráček, Žák - Hlaváček
5

Jež (47. Suchan) - Kolafa, Kubeš, Punčochář, Malena, Šmarda, Morava, Kuchyňa - Padělek, Bakus, Rytnauer - Mareš, Havel, Sklenička - Čachotský, Kaňkovský, Říha - Altrichter, Chytka
6
Branky: 11. Metlička (Havelka, Vála), 20. Táborský (Oliverius, Metlička), 36. Táborský (Weiss, Král), 38. Kadlec (Weiss), 47.Metlička (Oliverius, Havelka) - 5. Kaňkovský (Čachotský), 10. Havel (Mareš, Sklenička), 19. Morava (Kaňkovský, Bakus), 25. Kaňkovský (Morava), 60. Bakus (Morava, Kaňkovský), 63. Padělek (Kaňkovský, Říha). Rozhodčí: Lacina - Flégl, Packa. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:3. V oslabení: 0:0. Diváci: 2095.

Kromě útočníka extraligových Vítkovic se do jihlavského týmu vrátil také obránce Rostislav Malena, který v letošní sezóně hájil barvy Kladna. Na opačné straně se pak v bitvě o další důležité body postavil do branky sparťanský gólman Marek Schwarz. Čisté konto si ovšem příliš dlouho neudržel. Na začátku 5. minuty se vyjetím z branky snažil zmenšit střelecký úhel Tomáši Čachotskému, ten se ale místo střely rozhodl pro přihrávku. Petr Kaňkovský už pak měl před sebou pouze z větší části odkrytou klec a z podobných pozic se mýlí jen málokdy.0:1. V polovině úvodního dějství se potom o slovo přihlásil další jihlavský střelec Marián Havel, který si před Schwarzovou svatyní počínal ze všech nejdůrazněji a Dukla díky němu vedla 2:0. Radost z dvougólového vedení jí ovšem vydržela přesně 58 vteřin, pak se na druhé straně trefil střelou po ledě mezi brusle brankáře Ježe Pavel Metlička a snížil na 1:2. Domácí po úvodní brance značně ožili a v rozmezí 13 a 18. minuty hostům vydatně zatápěli. Právě na konci 18. minuty se ale proti pravidlům provinil jeden z jejich útočníků a Marián Morava vymetl v přesilovce pavučiny z levého horního rohu mladoboleslavské klece. 1:3. Tentokrát se Jihlava radovala z gólu ještě podstatně kratší dobu. Už o 17 vteřin později to bylo po ráně Pavla Táborského od modré znovu jenom o gól. 2:3.

Téměř na chlup stejnou dobu jako v první třetině si pro další změnu skóre vybral v úvodu prostředního dějství znovu Petr Kaňkovský. Nejproduktivnější hráč soutěže tentokrát prostřelil Schwarze v přesilovce a Jihlava opět vedla dvougólovým rozdílem. 2:4 . Následující kritickou minutu Dukla přestála bez pohromy a zdálo se že jí v cestě za tříbodovým cílem už nic nezabrání. Jenomže opak byl pravdou. Ve 33. minutě se nejprve doprostřed kluziště postavil, co by exekutor hodně přísně nařízeného trestného střílení, Lukáš Král. Spravedlnost v tu chvíli ovšem ukázala, že rozhodně není slepá a mladoboleslavský útočník gólmana Ježe ze samostatného nájezdu nepřekonal. Už o tři minuty později ale potrestal vyloučení Rytnauera Jiří Kadlec a vrátil tak svůj celek zpět do hry. 3:4. Stejný hokejista se pak stal ve 38. minutě hrdinou. Jeho druhý přesný zásah znamenal vyrovnání a v Mladé Boleslavi se začínalo znovu. 4:4

Na začátku poslední dvacetiminutovky si nejagilněji počínal první jihlavský útok vedený Oldřichem Bakusem. Pokaždé, když se kapitán Dukly objevil na ledě, vyhlašovali domácí obránci i gólman Schwarz stav nejvyššího ohrožení. Jenomže snaha hostujících hráčů vyšla naprázdno. Naopak bekhendová střela Pavla Metličky ze 47. minuty se celkem bez větších problémů ujala a Středočeši poprvé v utkání vedli. 5:4. Do jihlavské branky se potom postavil Jaroslav Suchan, který v následujících minutách pouze sledoval bezúspěšné snažení svých spoluhráčů o vyrovnání. Zápas se pomalu ale jistě blížil do konce. Přesně v okamžiku, kdy časomíra ukrojila z poslední minuty první vteřinu prostřelil v přesilovce domácího brankáře Oldřich Bakus a v normální hrací době tak skončilo utkání nerozhodně 5:5.

V úvodu nastaveného času dohrávala Dukla přesilovku z konce třetí třetiny a poměrně snadno se tudíž usadila v mladoboleslavském obranném pásmu. Početní výhodu sice nevyužila, ale krátce po návratu Meňharta na led se dostal k puku Aleš Padělek a přesnou střelou zajistil Jihlavě dva body za výhru 6:5.

Pohledný a dramatický souboj, který však hodně poznamenal mnohdy až příliš přísný rozhodcovský metr, dotáhla Dukla do vítězného konce a ani na čtvrtý pokus tak v letošní sezóně s Mladou Boleslaví neprohrála. Jednoznačně nejlepším mužem na ledě byl v sobotu opět pětatřicetiletý útočník Petr Kaňkovský, který dvě branky vstřelil sám a na další tři přihrál svým spoluhráčům.

Josef Horešovský ( Mladá Boleslav ): „ V úvodu jsme měli velké problémy s rychlým pohybem soupeře. Zvlášť v našem obranném pásmu nám dělal starosti a díky tomu si také vytvořil tlak a střílel góly. S povděk ale na druhou stranu musím kvitovat to, že se mužstvo nesložilo ani když třikrát prohrávalo o dvě branky. Vyrovnali jsme a dokonce jsme vedli, ale ten závěr pak byl pro nás hodně nešťastný. Výkon rozhodčího nebudu a ani nemůžu komentovat, každopádně si myslím, že zápas dnes dost ovlivnil.“

Petr Vlk ( Jihlava ): „ Byl to takový bláznivý zápas se šťastnějším koncem pro nás. I když si myslím, že vzhledem k tomu jak se utkání vyvíjelo v první a druhé třetině, jsme si měli odvézt všechny tři body. Tím nechci nijak snižovat výkon domácích, hráli velmi dobře, přesto si myslím, že víc šancí a herně jsme dnes byli lepší my. K výměně gólmana jsme sáhli proto, že se nám zdálo pět gólů už moc a museli jsme do hry vnést trochu změnu.“