4:1
(4:0, 0:0, 0:1)

Stačilo hrát prvních pár minut...

01.10.2005 / Jaroslav Novák

... a na Horáckém zimním stadionu bylo takřka hotovo. Své tři body z domácího prostředí dnes upekli jihlavští velmi brzy, pomalu dříve, než stačil dokonale zamrznout zrolbovaný led. Vše načal svou pohotovou dorážkou již v 1. minutě Ladislav Rytnauer, nedlouho po něm se do střelecké listiny zapsali i další jihlavští bojovníci. I ve zbytku utkání měli na hokejkách více umu domácí a od debaklu hosty zachránil pozorný výkon skvěle chytajícího Vlastimila Lakosila, jenž se mezi tyče prostějovské branky dostal až ve 4. minutě. Ještě před závěrečnou sirénou zvedla diváky ze sedadel potyčka, v níž hráli hlavní roli kovbojové Oldřich Bakus, Roman Hlouch a za hosty Martin Toms s Michalem Vymazalem.
01.10.2005 17:30, 1. liga ČR - 10. kolo

Suchan - Šmarda, Malena, Staněk, Duben, Dobrovolný, Chvátal - Rytnauer, Bakus, Hodek - Říha, Hlouch, Čachotský - Lazorišák, Havel, Fiedler - Polák, Dušátko, Blanár
4

LHK Jestřábi Prostějov

Hrazdíra (4. Lakosil) - Grman, Švrček, Sedlák, Procházka, Kameš, Toms, Kučera - Luka, Piecha, Saluga - Čech F., Hradecký, Bordowski - Řípa, Čech M., Kolusz - Vymazal, Fojtík, Sabela
1
Branky: 1. Rytnauer (Bakus, Malena), 3. Lazorišák (Dobrovolný), 4. Hlouch (Hodek, Staněk), 11. Bakus (Hodek, Malena)- 55. Luka (Toms, Čech M.). Rozhodčí: Blecha - Klouda, Křivohlavý. Vyloučení: 6:3, navíc Hlouch, Bakus (oba JIH) 5 + do konce - Piecha, Toms, Vymazal (všichni PRO) 5 + do konce. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 1550. Střely na branku: 40:29. Průběh utkání: 4:0, 4:1.

Dukla Jihlava přivítala na svém ledě nováčka soutěže tým HK Jestřábi Prostějov. Jihlavští vstoupili do zápasu naplno a hned v prvním střídání se prosadil Ladislav Rytnauer, 1:0 po přihrávce Oldřicha Bakuse. Domácí hokejisté se publiku představili jako dokonalý stroj na góly, když ve třetí minutě nepřesnou střelu Jiřího Dobrovolného dopravil do branky Ota Lazorišák, 2:0. Hosté se nedokázali prosadit v osobních soubojích u mantinelu a z toho pramenil i třetí úspěch Dukly. Poté, co u hrazení vyhrál souboj Daniel Hodek, přihrál najíždějícímu si Romanu Hlouchovi, 3:0, který udělal rychlou kličku mezi kruhy a dobře mířenou střelou mezi betony překonal Hrazdiru. Emil Hrazdira po čtyřech minutách zápasu přenechal své místo v brance Vlastimilu Lakosilovi. Na čtyřbrankový rozdíl navýšil skóre v 11. minutě kapitán Dukly Oldřich Bakus, 4:0, do střelecké pozice přihrával Daniel Hodek. Vzápětí dostal hráč Prostějova trest pět minut + do konce utkání za píchnutí holí. Pětiminutovou přesilovou hru Jihlavané nevyužili, ale dokázali soupeře dokonale zatlačit do obranného pásma. V závěru třetiny se ošklivě zranil při obranném zákroku Marek Chvátal. Ve 20. minutě nastřelil Vladimír Luka břevno Suchanovy branky.

Druhou třetinu začínali hosté v dvojnásobné početní výhodě, ale hra se jim moc nedařila. Jihlavští dobře bránili a vyčkávali na rychlé brejky. Do jednoho se dostal Roman Hlouch, ale nedokázal správně zakončit. Dvouminutové početní nevýhodě se domácí ubránili. Ve 23. minutě se na ledě opět poranil jeden hráč, nyní se jednalo o hráče hostů. Spoluhráči jej museli odnést na nosítkách. Ve 33. minutě hráli domácí opět v oslabení. Dobrá obrana dokázala připravit šanci pro Tomáše Čachotského, který od poloviny kluziště jel sám na Lakosila. Zakončení se mu nepovedlo, protože v momentu střely se puk postavil na hranu a Čachotský tak trefil pouze tyč. Ve 35. minutě si zkusili přesilovku pět na tři i domácí, ale nikdo se neprosadil, všechny střely mířily mimo branku. Ve druhém dějství se hra trochu vyrovnala.

Poslední třetinu zahájili rychlou kombinací domácí Bakus, Hodek a Rytnauer, který celou akci zakončil. O radost z druhé branky jej připravil skvěle chytající Lakosil. Ve 48. minutě ujel obránci Marian Havel, byl faulovaný a rozhodčí Blecha nařídil trestné střílení. Samostatný nájezd vzal do svých rukou Oldřich Bakus, ale ani on neuspěl, brankář Lakosil si počkal a Bakuse vybruslil. V 50. minutě měli hosté zatím největší šanci zápasu, ale Tomáš Sedlák při rychlém brejku zamířil nad branku. O pět minut později přišel střelecký úspěch hostů, dostatečně prudkou střelou překonal Jaroslava Suchana Vladimír Luka. Snížil tak na 4:1. Minutu před koncem vyvolala velké vzrušení v publiku rvačka u střídaček, do které se zapojili za domácí Oldřich Bakus a Roman Hlouch, za hosty Martin Toms a Michal Vymazal. Všichni aktéři dostali trest pět minut + do konce utkání. Více se už na zimním stadiónu nestalo a zápas skončil výhrou domácích 4:1

Jaroslav Beck (Prostějov): „Myslím si, že z výsledku je zřejmé, že domácí do zápasu vlétli a využili každé chyby, kterou jsme jim poskytli, a že jich bylo dost. Na zápas jsme byli špatně koncentrovaní, sehráli jsme začátek hodně pasivně, a proto přišel i trest v podobě dnešního výsledku. Jihlava má dost zubů, aby mohla kousat. Po přestávce jsme se trochu vzbudili, ale za stavu 4:0 pro Jihlavu domácí už jen výsledek kontrolovali. Je dobře, že jsme hru zvedli aspoň na takovou úroveň, aby se na zápas dalo koukat.“

Milan Chalupa (Jihlava): „Jarda přesně vystihl, co se dělo. Chtěli jsme první třetinu zvládnout a podařilo se nám to hlavně důrazem v osobních soubojích, kde jsme soupeře přehrávali, a tím rozhodli první třetinu. Měli jsme ještě několik příležitostí, které jsme neproměnili. Je těžké hráče motivovat, když vedete 4:0, aby hráli do těla, protože každý souboj je bolestivý. Hráči zápas dohráli, neříkám, že úplně podle toho, jak bychom si přáli, ale jinak celkově hra byla dobrá, jsme spokojeni. Škoda gólu, který jsme dostali, protože Jarda Suchan si zaslouží, aby to bylo s nulou.“