1:5
(0:2, 0:0, 1:3)

Sláva vítězi, čest poraženým

10.03.2003 / Wally, RTD

Stejně jako loni skončila cesta Dukly Jihlava ve čtvrtém finálovém zápase. Před rokem byl nad síly jihlavských hokejistů Liberec, letos soupeř ještě o něco těžší, Kladno. Dveře do baráže se začaly pomalu zavírat už v první třetině, kterou Středočeši vyhráli 2:0. Ti pak ve druhé svůj dvougólový náskok udrželi a v poslední přibouchli Dukle vrata definitivně. Nezbývá tedy než popřát Kladnu hodně štěstí v souboji s Havířovem a věřit, že příští rok už bude klíč od postupu držet pevně v rukách Dukla Jihlava.
10.03.2003 17:30, 1. liga ČR - 52. kolo

Sáblík - Šmarda, Ficenc, Morava, Šefčík, Duben, Malena, Staněk - Rytnauer, Bakus, Hlouch - Vlk, Čachotský, Jantovský - Říha, Kaňkovský, Vrábel - Třetina
1

Rytíři Kladno

Orct - Kruliš, Špelda, Čech, Kasík, Mojžíš, Skuhrovec, Chatrnúch - Jankových, Musil, Kysela - Kalla, Havel, Klimt - Bílek, Zajíc, Horna
5
Branky: 49. Morava (Vlk) - 13. Kruliš (Horna), 14. Čech (Jankových, Musil), 49. Horna (Čech, Musil), 57. Mojžíš (Kalla, Klimt), 57. Kruliš (Zajíc, Špelda). Rozhodčí: Kubeš - Bejček, Kabourek. Vyloučení: 6:11, navíc Vlk 10 min. OT, Hlouch (oba Jihlava) 5 + do konce. Využití: 1:4. Diváci: 6980.

nejlepší hráč: Zdeněk Orct (Kladno)

Druhý finálový zápas během dvou dní, mohli sledovat fanoušci na Horáckém zimním stadiónu. Do utkání vstupovala Dukla posílená včerejším vítězstvím 4:1, za nepříznivého stavu série 1:2, přesto nehodlala složit zbraně. Naopak hosté chtěli svou třetí výhrou definitivně rozhodnout a zajistit si tak postup do baráže o extraligu.

V úvodních minutách utkání byli aktivnější domácí, kteří několikrát svou střelbou prověřili hostujícího gólmana Orcta. Ten si však se všemi jejich pokusy poradil. První branky se tak dočkali diváci na druhé straně, když ve 13. minutě poslal do vedení Kladno Jan Kruliš, 0:1. Vzápětí dostali Středočeši výhodu přesilové hry a tou nepohrdli. Při střele Martina Čecha od modré nebyl Sáblík v ideální pozici a nestačil zasáhnout, 0:2. Hosté si tak za 81 sekund zajistili dvoubrankové vedení! To zmrazilo nejen jihlavské fanoušky, ale i hokejisty. Ti v následujících minutách poskytli Kladnu několik dalších příležitostí, ale tentokrát již branku neinkasovali. Na druhé straně mohl Duklu do zápasu vrátit svým sólem Čachotský, ovšem Orct jeho sólo vychytal.

Ve druhé části se domácí tým definitivně oklepal z nešťastného vstupu do utkání a podařilo se mu srovnat hru. Bohužel však ani v této dvacetiminutovce nedokázali jihlavští hráči vstřelit branku. A to ani přesto, že hráli od 36. minuty šedesát dvě sekundy přesilovou hru pěti proti třem. A protože se ve druhé třetině nedokázali prosadit ani hosté, odcházelo se do kabin před třetím dějstvím za stavu 0:2.

Ten vydržel na ukazateli skóre až do 49. minuty. Poté se nejprve podařilo skórovat hostujícímu Tomáši Hornovi, 0:3, a vzápětí se z branky mohl zaradovat i domácí tým. Střelou Mariána Moravy se Dukle podařilo snížit na 1:3. Celý Horácký zimní stadión, na který si znovu našlo cestu téměř sedm tisíc lidí, v tu chvíli začal hnát jihlavské hokejisty ke srovnání. To však nakonec nepřišlo. O osudu utkání totiž rozhodl bouřlivák Roman Hlouch, který za faul na Roberta Kyselu obdržel trest na 5 minut plus do konce utkání. Domácí tak přišli o jakoukoliv možnost závěrečného tlaku a naopak v oslabení dvakrát inkasovali. Nejprve překonal Sáblíka Pavel Mojžíš, 1:4 a o devatenáct sekund později se mohl ze druhé branky v utkání zaradovat znovu Jan Kruliš,1:5. Hosté tak zápas dotáhli do vítězného konce a stejně tak vyhráli i celou sérii. Po roce si tak znovu zahrají prolínací soutěž, ve které se střetnou s nejhorším mužstvem extraligy, havířovskými Pantery. Jihlavským hokejistům, pro které byl výprask 1:5 až přespříliš krutou tečkou za finálem, tak skončila úspěšná sezóna. V ní, stejně jako v loňském roce, dokázali dokráčet až téměř na samý vrchol, ovšem nakonec se museli sklonit před uměním Kladna.

Zdeněk Müller (Kladno): Jsme rádi, že máme tu sérii za sebou. Měli jsme proti sobě výborného soupeře. Dnešní utkání jsme zvládli na jedničku. Měli jsme dobrý začátek, rozhodující podle mého byla druhá třetina, kdy jsme se ubránili několika přesilovkám. Hlavně minutu a půl přesilovce pět na tři, kdy domácí nic neproměnili. A to bylo, jak už jsem řekl, asi rozhodující pro vývoj zápasu. V té poslední části to bylo zbytečně nervózní a myslím si, že jsme to s přehledem uhráli. Jsme rádi, že máme teď pauzu a můžeme se v klidu připravovat na baráž.

Jiří Režnar (Jihlava): Já bych chtěl soupeři samozřejmě popřát, hlavně aby se jim dařilo v baráži. Ze srdce jim přeji, aby postoupili a příští rok nás netrápili. Dnešní zápas už bych nechtěl nijak rozebírat a raději bych poděkoval všem hráčům. Měli jsme strašně úzký kádr a kam jsme se až dostali. Chtěl bych poděkovat fanouškům, kteří byli fantastičtí. Klobouk dolů, parádní publikum v Jihlavě. Chtěl bych poděkovat Městu, v čele s primátorem, menším a větším sponzorům za to, že jsme tady ten hokej mohli hrát. A chtěl bych poděkovat všem, co se kolem toho hokeje motali a přáli nám, abychom šli tam, kam jsme se alespoň dnes dostali.