Vstříc první výhře v sezoně! Dukla vyráží na led šumperských Draků

23.09.2022 / Tomáš Lysý

Tři odehrané zápasy, dva body za dvě porážky v prodloužení. Taková je dosavadní bilance jihlavských hokejistů v nové sezoně Chance ligy, byť za předvedenou hru by si zcela jistě zasloužili větší bodový zisk. O jeho rozšíření se budou červenožlutí pokoušet v sobotu 24. září 2022 od 17 hodin ve Škoda Aréně, kde hraje domácí zápasy tým DRACI PARS ŠUMPERK. Ti se loni zachránili až v baráži o první ligu, kde sice měli s Táborem dílčí problémy, nakonec ale zvítězili v sérii 4:1 na zápasy.

Po návratu do Chance ligy je Šumperk statisticky oblíbeným soupeřem Dukly. Vždyť z pěti zápasů ztratila Jihlava s Draky pouze jeden bod za loňskou přestřelku. Tehdy na konci druhé třetiny prohrávala již 1:5, ale nakonec zvítězila 6:5 na nájezdy. Ve zbylých čtyřech utkáních dokázali červenožlutí šumperského Draka zkrotit, doma zvítězili 5:0 a 5:1, ve Škoda Aréně urvali výhry 3:2 a 4:3. Poslední jihlavská porážka s celkem na jihozápadním okraji Jeseníků se tak datuje na 2. prosinec 2015, kdy Šumperk vyhrál třetí třetinu 4:0 a celkově tak 6:2. Z tehdejšího kádru obléká jihlavský dres už jen Filip Seman a Josef Skořepa.

Soupiska Šumperka
Realizační tým Šumperka

Draky vede mladý šestadvacetiletý trenér Lukáš Majer, jenž loni plnil roli asistenta trenéra Martina Janečka a po úspěšné záchraně převzal hlavní trenérské otěže. I v jeho kádru nalezneme hráče, kteří mají spojitost s Jihlavou. Po dvou letech v Dukle odešel k Drakům obránce Filip Eliáš, který během tří utkání vstřelil již jednu branku – při výhře ve třetím kole v Sokolově vyrovnával na začátku zápasu na 1:1. V útoku působí ex-jihlavská dvojice. Známější z ní je určitě dlouhodobý kanonýr Chance ligy Lukáš Žálčík, jenž ve druhé nejvyšší soutěži nasázel již 208 branek, z toho dvě v letošní sezoně. Jednatřicetiletý forvard působil v Jihlavě během extraligové sezony 2017/2018. V létě odešel pod Jeseníky také Patrik Čermák, který v rámci zkoušky uspěl. Odchovanec jihlavského hokeje však během prvních tří zápasů nebodoval. Na předsezonní zkoušce naopak neuspěl Lukáš Klíma, který hrával v Jihlavě před třemi lety.

Týmovou produktivitu vede útočník David Bartoš s pěti body (1+4), hned za ním je obránce Tomáš Drtil, který má na svém kontě pouze o asistenci méně. V brance zatím nastoupili jak Petr Hamalčík, tak Jakub Lackovič, přičemž o něco málo lepší čísla má první jmenovaný, jenž do Šumperka přišel po sestupu Ústí nad Labem do druhé ligy. Zajímavou předsezonní posilou se stal i Šimon Jelínek, který se po skvělé sezoně 2018/2019 hledá. Tehdy jako osmnáctiletý nasbíral v Chance lize 33 bodů, na které zatím nenavázal ať už v extralize za Kladno nebo v druhé nejvyšší soutěži za stejný tým či Prostějov. Nyní tak dostává šanci v Šumperku.

Během přípravy odehráli Draci sedm zápasů a zapsali jen jednu výhru, když fotbalově 1:0 porazili Jastrzębie. V předsezonním období se utkali také s Duklou, které podlehli 2:4 doma a 1:2 venku. Úvodní rozlosování Chance ligy nepřiřklo Šumperku jednoduchý los, vždyť zajížděli na led Vsetína (prohra 6:2), doma nastoupili proti loňskému extraligistovi ze Zlína (prohra 2:4) a poté zamířili na dlouhou štreku do Sokolova, který v minulé sezoně prošel do semifinále. Tento zápas již Šumperk zvládl a byť po dvou třetinách prohrával 3:4, tak díky trefám Lukáše Žálčíka a Jiřího Průžka otočil na 5:4.

Poslední zápas Šumperka

3. kolo Chance ligy: HC Baník Sokolov – DRACI PARS ŠUMPERK 4:5

Branky a nahrávky: 3. Vracovský (Pohl, Tomek), 13. Kverka (Safin, Pohl), 17. Tomek (Tomi, Novák), 25. Zadražil (Hauser, Švec) – 12. Eliáš (Kohút), 19. Kunst (Bartoš), 28. Kohút (Bernat), 46. Žálčík (Bartoš, Drtil), 52. Průžek (Vachutka). Rozhodčí: Kostourek, Petružálek – Korkment, Beneš. Vyloučení: 4:6. Využití: 2:1. Diváci: 420. Střely na branku: 44:39. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 4:2, 4:5.

Šumperk: Lackovič (17. Hamalčík) – Eliáš, Drtil, Kunst, Kadeřávek, Rutar, Hrachovský, Dudycha – Jelínek, Bartoš, Žálčík – Vachutka, Kohút, Průžek – Svoboda M., Šuhaj, Bernat – Čermák, Křemen, Jouza

Poslední vzájemný zápas:

50. kolo Chance ligy 2021/22: Jihlava – Šumperk 5:1

Branky a nahrávky: 6. Harkabus (Zadražil, Helt), 7. Seman (Havránek), 26. Juda (Kachyňa, Chvátal), 53. Menšík (Helt, Seman), 60. Havránek (Kowalczyk, Zadražil) – 48. Vildumetz (Kindl, Žálčík). Rozhodčí: Horák, Valenta – Maštalíř, Polák. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. Diváci: 861. Střely na branku: 36:38. Průběh utkání: 3:0, 3:1, 5:1.

Jihlava: Zhukov – Bilčík, Mareš, Kowalczyk, Eliáš, Kachyňa, Chvátal – Jungwirth, Skořepa (C), Havránek – Harkabus (A), Zadražil, Helt – Cachnín, Juda, Čermák – Seman, Menšík
Šumperk: Mokry – Pěnčík, Drtil (A), Rutar, Hrachovský, Březák, Řezáč – Vildumetz, Kindl (C), Žálčík (A) – Vachutka, Kohút, Kratochvíl – Furch, Šilhavý, Šuhaj – Antoníček, Macuh, Spratek – Horký

Poslední vzájemný zápas Dukle vyšel. Již v šesté minutě se prosadil Tomáš Harkabus, za další minutku na něj navázal Filip Seman a červenožlutí nakonec s přehledem vyhráli 5:1. Foto: Nela Dittrichová