Venku nemáme co ztratit, vysvětluje Haluza, proč se Dukle daří jen na hřištích soupeřů

17.01.2010 / Pavel Zeman

Mistři překvapení. Takový titul by si zasloužili hokejisté jihlavské Dukly. Na vlastním ledě podlehnou podceňované Kadani 2:6 a o tři dny později rozdrtí mužstvo ze Znojma, které ještě loni proplouvalo extraligovými vodami. „Rozhodl náš výborný vstup do zápasu,“ říká jeden z nejlepších útočníků sobotního zápasu, Petr Haluza. Dukla vedla po 16 minutách hry 3:0 a o vítězi bylo rozhodnuto.

Na důležitém vítězství měla lví podíl nově složená formace Rytnauer-Mareš-Haluza. Druhý jihlavský útok se postaral o čtyři branky svého týmu. A to přesto, že trojici zkušených útočníků, jejichž věkový průměr je necelých 30 let, dali k sobě jihlavští trenéři poprvé na čtvrtečním tréninku. „Určitě nám to sedlo. Hráli jsme takhle poprvé. Přesto jsme dali nějaké góly a na ledě jsme si rozuměli,“ pochvaluje si Haluza, který ke své trefě přidal dvě asistence.

Mimochodem, pamatujete si úvodní zápas olympiády v Naganu proti Finsku? Ve 49.minutě tehdy Jágr vyrazil s Růžičkou do rychlého přečíslení, natáhl k sobě finského obránce a předložil kapitánovi českého výběru luxusní přihrávku, kterou nešlo nepřetavit v branku na 3:0.

Kopii této nádherné akce, která rovněž znamenala vedení 3:0, předvedli v 16.minutě Haluza s Rytnauerem. S jediným rozdílem. Haluza narozdíl od Jágra najížděl od levého mantinelu. „Tak na to jsem si ani nevzpomněl,“ odmítá s úsměvem inspiraci Jágrem. „Čekal jsem, co ten bek udělá. Nejdřív jsem chtěl střílet, ale on se tam položil, tak jsem to dal Láďovi prakticky do prázdné brány,“ popisuje učebnicové zakončení 2 na 1.

Nejmladší z útočníků druhé formace na ledě připomíná hokejistu v juniorském věku. Určitě ne svými výkony, nýbrž tím, že musí hrát s košíkem. „S košíkem se mi nehraje moc dobře, ale co se dá dělat. Mám sešité dva rty a k tomu problém se zubem, takže ještě nějakou dobu ten košík mít asi budu,“ vysvětluje.

Jihlavská Dukla tak potvrdila, že na hříštích soupeřů se jí daří. Z posledních 9 zápasů mimo Horácký zimní stadion vyhrála sedmkrát. „Doma se od nás čeká, že budeme vyhrávat, ale ven jezdíme s tím, že nemáme co ztratit. S tím se hraje každému mužstvu líp,“ tvrdí Haluza.

Fanoušky červenožlutých barev jistě potěšil i návrat Rostislava Maleny, který se do statistik zapsal jednou asistencí a osobním desetiminutovým trestem. Jihlavská defenziva začala opět pracovat tak, jak se na nejúspěšnější hokejový klub československé historie sluší a patří. „Rosťa nám pomohl. Je to kvalitní bek a jednoznačně patří mezi nejlepší,“ pochvaluje si návrat nejstaršího obránce Dukly.