Na Štěpána, hokeje třeba. Dukla zajíždí do Ronda

24.12.2017 / Tomáš Kalas

Prosinec je dvanáctý měsíc v roce. Oba týmy mají 12 titulů. Ne, nejedná se o žádnou konspirační teorii, nýbrž o holá fakta, která nám ve spojení dávají utkání 33. kola Tipsport Extraligy ledního hokeje. Na Štěpánův svátek se odehraje před vyprodanou DRFG Arenou a kamerami ČT Sport souboj mezi Kometou Brno a Duklou Jihlava. Samotné utkání začíná v 15:10 a oba týmy si budou určitě chtít spravit chuť po posledních porážkách.

Zlobu a pocit křivdy si Jihlavští odváželi v pátek z východních Čech. V Pardubicích nesehráli vůbec špatné utkání a díky své aktivitě již po dvou a půl minutách skórovala nová posila Dukly, Zach Hamill. Domácí však dokázali z první vážné akce skórovat a zasloužil se o to Tomášek. Pardubické Dynamo dokonce šlo v 25. minutě do vedení po Beranově trefě. Ještě v prostřední části dokázal srovnat Stříteský. Poslední část byla velmi dlouho bezbranková a diváci se pomalu chystali na prodloužení. Dělbu bodů ale odmítl Treille a gólem z jasného ofsajdu rozhodl o tříbodovém zisku pro Pardubice. Dukla ztrátu bodů nesla těžce, nejdříve asistent František Zeman na tiskové konferenci po utkání nepřímo naznačil tendenční řízení utkání. Více sdílný nemohl být především kvůli zákazu komentování sudích v den zápasu. Klub následně vetoval sudího Lukáše Bejčka a čárového Michala Zíku. Oba rozhodčí tak nebudou řídit zápasy Dukly v TELH. Utkání následně hodnotil střelec prvního gólu, Zach Hamill. I on věděl, že rozhodující gól nebyl úplně košer. „Mohlo to dopadnout na obě strany.“ Přesto se ale dokázal od rozhodující situace oprostit a pochválit prostředí na Dukle, ve kterém krátce hraje. „Dojmy jsou zatím dobré, všichni mi od prvního dne pomáhají. Fanoušci, spoluhráči, trenéři i generální manažer... Zní to samozřejmě jako klišé, ale pořád se učím – náš herní systém, od spoluhráčů. Snažím se vstřebat co nejvíce,“ je spokojen bývalý hráč Bruins.

I Kometa si vybírá slabší období během sezony. U Brna je to tradičně období okolo Vánoc, kdy modrobílí vyklízí přední příčky a stěhují se na hranu přímého postupu do play-off. V listopadu prožili největší strádání, od posledního vzájemného utkání proti Jihlavě, které vyhráli 2:0, čekali na tři body 5 utkání v řadě. Ve dvou z nich dokázali ale vydřít bod, symbolicky v tom prvním proti Dynamu doma a proti Olomouci na jejím ledě. Tímto zápasem se ukončila i černá série, další utkání Kometa ovládla a Litvínov vypráskala 6:2. Byl to však pouze záblesk, z následujících 5 utkání si Brňané připsali výhru pouze jednou, doma proti Boleslavi.

Poslední utkání sehrála Kometa na ledě Sparty. Jihomoravané si dali na propagaci tohoto utkání velmi záležet, pro hráče a jejich rodiny, partnery klubu a vybrané fanoušky vypravili speciální vlak s názvem Kometa Express, který pro osádku vlaku dojel po nevyužívané vlečce k brněnskému Výstavišti až před Rondo. Zároveň si Kometa nechala vyrobit speciální polep na lokomotivu, vlak dovezl všechny cestující na nádraží v Libni, odkud je to do O2 Areny kousek. Utkání samotné bylo od prvních minut velmi vyhecované, k vidění byly během úvodních pěti minut hned dvě bitky a čtveřice sudích měla těžkou práci. V první části rozdala 42 trestných minut. Hráči se ale dokázali uklidnit a k vidění byl následně parádní hokej, Sparta nakonec přetlačila před 16 343 fanoušky (pátá nejvyšší návštěva v historii TELH - pozn. red.) Kometu 3:2.

Soupiska Komety Brno
Realizační tým Komety

Téma: Atraktivita tohoto duelu

Kometa s Duklou, to byl a je dlouhodobý tahák pro diváky. Výjimkou je ročník 2003/2004, kdy do Ronda přišlo sotva 500 diváků. V sezoně 2005/2006, tedy ročníku, kdy se Dukla vrátila z extraligy o patro níže, sledovalo sice první vzájemné utkání v Jihlavě 1630 diváků, v Rondu to ale byl zhruba trojnásobek, konkrétně 4921. Ani další zápas na Horáckém zimním stadionu tabulky nelámal, diváků přišlo ještě méně než při prvním utkání na Vysočině, 1320. Čtvrtý zápas, to bylo jiné kafe. Týmy byly na druhém a třetím místě, jednalo se tak o šlágr kola. Tomu odpovídala i návštěva v Rondu, kde bylo 7200 diváků, a k vidění byly záběry, jaké známe dnes.

V poslední sezoně Komety v první lize, tedy 2007/2008, přišlo v Brně na zápasy dvou nejúspěšnějších klubů české hokejové historie téměř 12 tisíc lídí. V Jihlavě tyto duely tolik netáhly. Výjimkou bylo druhé utkání v Jihlavě, na něj si našlo cestu 4500 fanoušků. Dohromady tato čtyři utkání zhlédlo zhruba 16 tisíc fanoušků. Letos byly oba zápasy vyprodané. DRFG Arenu navštívilo 7700 diváků, Horácký zimní stadion 6500 lidí a Dukla tak poprvé v sezoně zahlásila vyprodáno.

Statistické okénko

Útoku v Kometě vévodí Martinové, bráně zase Markové. Na čele klubového kanadského bodování je zkušený Martin Erat s 30 body, 7 góly a 23 asistencemi, nejlepším střelcem je taktéž zkušený Martin Zaťovič s 11 trefami. V Radegast Indexu je průběžně čtvrtý brněnský Michal Gulaši. Dukla se může spolehnout na poměrně slušnou hru v oslabení a na tradičně malý počet trestných minut.

Poslední vzájemné utkání

Tipsport Extraliga ledního hokeje 2017/2018
20. kolo, neděle 5. listopadu 2017, 16:00
HC Dukla Jihlava - HC Kometa Brno 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 19. Mallet (V. Němec), 52. L. Čermák (Dočekal). Rozhodčí: Mrkva, Svoboda – Kis, Rampír. Vyloučení: 3:4. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 6500 (vyprodáno). Střely na branku: 23:25. Zblokované střely: 5:13. Hity: 4:2. Vhazování: 33:32. Průběh utkání: 0:2.

HC Dukla Jihlava: Škarek – Suchánek, de la Rose, Ulrych, Bryhnisveen, Kajínek, Váňa, Zdráhal – Jiránek, Skořepa, Kubalík – Zeman, Seman, Čachotský – Anděl, Hlinka, Žálčík – Rys, Hubáček, Diviš
HC Kometa Brno: Čiliak – Barinka, Němec, Gulaši, Krejčík, Malec, Bartejs – Zaťovič, Hruška, Erat – Svoboda, Čermák, Dočekal – Mallet, Němec, H. Zohorna – R. Zohorna, Nahodil, Haščák Byl to šlágr se vším všudy. Emoce, výborná atmosféra a zajímavý hokej. Jihlava bohužel ani jednou neskórovala, neproměnila ani trestné střílení a prohrála 0:2. Foto: Tomáš Lysý

Následující zápasy Dukly Jihlava

Neděle 26.12.2017, 15:10: HC Kometa Brno – HC Dukla Jihlava - lístky do sektoru hostí byly prodány Spolku fanoušků HCD, více zde
Čtvrtek 28.12.2017, 17:30: HC Dukla Jihlava – HC Vítkovice Ridera - vstupenky zde.
Sobota 30.12.2017, 16:30: HC Škoda Plzeň - HC Dukla Jihlava - vstupenky zde.