5:2
(1:1, 2:1, 2:0)

O porážce Dukly rozhodla poslední třetina

26.09.2007 / Vladimír Pašek

Po dvě třetiny drželi hokejisté v červenožlutém na ledě olomoucké Mory díky brankám Pavla Staňka a Ladislava Rytnauera nadějný výsledek, jihlavský ježeček stále popichoval svého soupeře, na jehož střídačce stanul v ligovém utkání poprvé proti svému bývalému zaměstnavateli lodivod Petr Vlk. V poslední dvacetiminutovce se ale hanáčtí hokejisté odpoutali od těch našich na rozdíl tří branek a přestože Dukla zkoušela až do poslední vteřiny výsledek zkorigovat, skončila v Olomouci nakonec o tři góly hůře než domácí.
26.09.2007 18:00, 1. liga ČR - 6. kolo

HC Olomouc

Žigárdy - Švrček, Ministr, Smejkal, Bouz, Brančík, Tomajko, Paška, Ondrušek, Zbořil, Kříž, Vyrůbalík, Janečka, Venkrbec, Luňák, Janáček, Bartoň, Čuřík, Meidl, Bordowski, Žajgla
5

Zgraggen - Ščerban, Staněk, Míka, Balčík, Duben, Martinka, Pekárek - Krupka, Bakus, Rytnauer, Říha, Hradecký, Čachotský, Ježek, Kubát, Holuša, Nekvasil
2
Branky a nahrávky: 8. Vyrůbalík (Brančík, Tomajko), 26. Kříž (Ministr, Smejkal), 31. Čuřík (Zbořil), 44. Bouz (Ministr, Smejkal), 56. Vyrůbalík (Brančík) - 17. Staněk, 32. Rytnauer (Krupka L.). Rozhodčí: Hradil - Machálek, Prchal. Vyloučení: 7:6, navíc Balčík (JIH) 10 min. OT. Využití: 4:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 700. Střely na branku: 26:30. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 5:2.

Nepříliš pohledný hokej se začal hrát již od úvodu střetnutí. Obě mužstva jakoby zvolila vyčkávací taktiku a aktivitu přenechávala na soupeři. Vzhledem k nepříliš přesným rozehrávkám bylo také často přerušováno, takže o tempu a plynulosti hry nemohla být řeč. V 8.minutě ale udělal vyčkávání přítrž olomoucký kapitán Brančík, který zpětnou přihrávkou vystavil do jasné šance Martina Vyrůbalíka, který střelou mezi Zgraggenovy betony otevřel skóre 1:0. Dukla tedy musela otevřít hru, Švrček v dresu Olomouce jí navíc pomohl svým držením. Přesilovku hrála Dukla ale až druhou minutu, kdy se jí konečně podařilo překonat olomouckou modrou čáru. Pálit zkoušeli Ščerban a Bakus, ovšem jejich rány Žigárdymu příliš vrásek nenadělaly. Až v 17.minutě, poté co Meidl vybídl svým hákováním k divadelnímu číslu Čachotského a hrálo se 4 na 4, vystihl pomalou olomouckou rozehru Pavel Staněk a přečíslení 2 na 1 vyřešil tím nejjednodušším způsobem. Střelou mezi Žigárdyho betony 1:1. Dukla tedy byla na koni, ovšem pevněji se držet v sedle jí zabránila mnohokrát vlastní nepřesnost. Laciné ztráty kotouče trestali olomoučtí rychlými výpady, které ale do první sirény nepřinesly kýžené ovoce.

Na začátku druhého dějství se obraz hry příliš nezměnil. Hosté však měli v úvodu třetiny výhodu muže v poli po vyloučení Čuříka. Souvislejší tlak ale zůstal neokořeněn střelou. Mora dostala stejnou výhodu ve 26.minutě a pro duo Ministr – Kříž stačilo pouhých 11 vteřin, aby vrátili Olomouc do vedení. Rána Ondřeje Kříže totiž napjala síť za Zgraggenem - 2:1. O necelých pět minut později se hrálo 4 na 4 a více prostoru na ledě tentokrát využili olomoučtí. Zbořil za jihlavskou bránou nádherně odstavil obránce a přihrál před bránu osamocenému Jakubu Čuříkovi, který měl na přesné seřízení mířidel po hříchu spoustu času - 3:1. Kontaktní gól Jihlavy ale přišel do minuty. Ještě ve vlastním oslabení přetavil pas Krupky v rychlou odpověď Ladislav Rytnauer - 3:2. Následně fauloval Bartoň a Dukla měla další možnost přesilovky. Tentokrát ale pouze marně hledala cestu za olomouckou modrou čárou. Minutu před sirénou byl vyloučen Míka, ale Olomouci se vedlo stejně jako před chvílí soupeři.

Mora začínala poslední dějství dohrávanou přesilovkou. Ačkoliv v dohrávané minutě pálil pouze Bartoň, Mora si díky přesilovce vytvořila úvodní tlak v posledním dějství. Ve 44.minutě se hákováním provinil hostující Míka a trest ze strany domácích přišel po 16 vteřinách. Diagonálu načasoval přesně Milan Ministr a Martin Bouz už se mohl z levého kruhu pouze netrefit. Naštěstí pro olomoucké se tak nestalo 4:2. Jihlava byla sražena do kolen, vstup do poslední třetiny se jí nevydařil a navíc dostala branku po naprosto shodně zahraném olomouckém signálu. To se projevilo i v rozehrávce hostí, která začala být plná nepřesností. Kontaktní branka byla v nedohlednu a olomoučtí sáhli po první příležitosti, aby na své hole dostali definitivní pohodu. Posloužila jim k tomu opět přesilová hra, Martin Vyrůbalík, který otevřel skóre utkání, podepsal i jeho finálovou podobu - 5:2. Na celou přesilovkovou akci, která obsahovala vyhrané buly, rozestavení hráčů, Brančíkovu přihrávku a Vyrůbalíkův úspěšný zásah, potřebovali nyní olomoučtí 20 vteřin. Poslední šanci změnit stav měl Bakus, ovšem přetlačovanou o kotouč na brankové čáře nakonec vyhrál domácí gólman.

Aleš Tomášek (trenér HC Dukla Jihlava): „Myslím, že to byl oboustranně dobrý zápas. Věděli jsme, že nás tu čeká nátlaková hra, tu jsme chtěli jednoduchou hrou eliminovat,, bohužel jsme dostali rychlý gól. Tento zápas jsme neodehráli špatně, v poslední době nám chybí trochu štěstíčka v zakončení. My jsme měli asi 28 střel, Olomouc dvacet, jim to tam ale spadlo. Zejména mrzel druhý gól z přesilovky, který padnul po naprosto stejné diagonální přihrávce jako první přesilovkový. Celou situaci jsme si namalovali v šatně, vysvětlili jsme hráčům, že to Olomouc takto zkouší, a zase nám tam zůstal nepokrytý Bouz. Mora hrála účelně, krom toho také velmi důrazný hokej. My jsme na to měli k dispozici jen tři pětky. Výsledek je sice dost krutý, ale Olomouci musím pogratulovat, vyhrála zaslouženě.“

Petr Vlk (trenér HC Olomouc): „Samozřejmě jsme spokojení. O Jihlavě jsme věděli, že má spoustu zkušených hráčů, kteří jsou silní na puku a to se i potvrdilo. Nám dneska vyšly ty situace, ve kterých jsme skórovali. Spokojenost tedy je, ale v každém zápase se objeví něco, na čem je potřeba pracovat. Je sice hezké, že jsme se dostali do čela tabulky, ale pořád je začátek soutěže a zápasů do konce je ještě mnoho. Takže se už zase díváme k dalšímu utkání a půjdeme do něho zase od začátku.“