3:1
(1:0, 0:0, 2:1)

Z Hané se Dukla vrací s prázdnou

07.10.2009 / Vladimír Pašek

Přesně podle sinusoidy i nadále pokračují výkony jihlavských hokejistů. Rytmus se vždy mění po dvou kolech. V tom osmém zajížděli hráči Dukly do Olomouce. Do vedení se v závěru první třetiny dostali domácí zásluhou Černého. Svěřenci Josefa Augusty se dočkali vyrovnání v 51. minutě, když se v přesilové hře prosadil Ladislav Rytnauer. O minutu a půl později však početní výhodu využili i domácí a vrátili tak vedení zpět na svou stranu. Na konečných 3:1 upravil do prázdné branky Brančík.
07.10.2009 18:00, 1. liga ČR - 8. kolo

HC Olomouc

Žigárdy - Bartoň, Janáček, Lhotský, Mikel, Nedbálek, Ondrušek, Vyrůbalík - Bordowski, Brančík, Černý, Čuřík, Davídek, Frieb, Korhoň, Kucharczyk, Mikšan, Ministr, Polodna, Zbořil
3

Řehoř - Ficenc, Malena, Kašpar, Takáč, Staněk, Březina - Hodek, Bakus, Čachotský, Rytnauer, Hanzal, Bezděk, Fiedler, Minčák, Krupka, Hrbatý
1
Branky a nahrávky: 18. Černý (Brančík), 52. Mikel (Bartoň, Polodna). 60. Brančík (Bartoň, Korhoň) - 51. Rytnauer (Bezděk). Rozhodčí: Vampola - Dřínovský, Svoboda. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:1. V oslabení: 0:0. Diváci: 1500. Střely na branku: 37:32. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 3:1.

První příležitost zápasu přineslo druhé střídání. Druhá olomoucká lajna předvedla skvělou kombinaci, na jejím konci byl Zbořil se střelou z otočky, hostující gólman Řehoř se štěstím ztlumil kotouč na betonu. Ve 3.minutě pak napálil pod modré puk do horní tyče jihlavské branky Mikel. Dukla byla pod tlakem a tak zákonitě přišel její první faul. V přesilovce Mora sice uzamkla soupeře, jenže do ran obětavě padající jihlavskou čtyřku nikdo nedokázal prostřelit. Mora nadále pokračovala v tlaku, ale v 7.minutě po velké šanci Ministra přehnaně důrazně dorážel na gólmana hostí Mikel a tak si početní výhodu mohla vyzkoušet Dukla. V ní ostřelovali Žigárdyho především jihlavští zadáci Malena s Takáčem. Ačkoliv Mora oslabení přežila, znamenalo pro ni konec tlaku. Hra se vyrovnala, ovšem její tempo se zpomalilo. Hrálo se především po mantinelech v rozích kluziště, pro obě mužstva se stalo problémem jednoduše přejít střední pásmo. Až ve 13.minutě se zablýsklo. Čuřík našel křížnou přihrávkou Frieba, který nechal svým příklepem bez přípravy vyniknout bleskovou Řehořovu lapačku. Hned následně pálil velmi tvrdě a překvapivě z otočky Ministr. Naštěstí pro Duklu těsně vedle, protože Řehoř reagoval až na zadunění puku o mantinel. I Dukla však nezůstávala pozadu, Žigárdyho prověřili Bakus a Bezděk. V 17.minutě se zkoušel individuálně prosadit Zbořil, jenže Krupka jeho vyšívanou zmařil hákováním. V přesilovce ostře pálili Bartoň s Ministrem, branková radost přišla až po jejím skončení. V 18. minutě se po vyhraném buly Brančíka opřel do kotouče Michal Černý a propálil Řehoře 1:0.

Úvod prostřední třetiny patřil přesilovce Dukly, když na trestnou musel Polodna za zahákování Bakuse. Právě Bakus měl v přesilovce největší příležitost hostí, byla to však spíše ojedinělá vlaštovka, protože olomoucká čtyřka bránila skvěle.Ve 25. minutě se role vyměnily, Posmyk zahákoval Čuříka a proti čtyřem hrála Mora.Ovšem bez nějaké výrazné šance. Ta přišla až po přesilovce a na druhé straně. Žigárdy musel vytasit efektní semafor proti Hodkově ráně. Poté přišly pro domácí kruté chvilky. Nejdříve odešel pykat za hrubost Lhotský, chvíli po něm za držení Brančík,. Ovšem 44 vteřin přesilovky pat na tři Dukla spíše promarnila, stejně tak se jí nezdařila ani následná minuta proti čtyřem. Jenže olomouckým vyloučením nebyl konec. Ve 33.minutě zkoušel tvrdost trestné lavice Ministr za držení. Ale Jihlava naložila s přesilovkou snad ještě hůře než s těmi předcházejícími. To však nemuselo hosty mrzet, protže hned poté byl vyloučen Ficenc a Mora dvě minuty v početní výhodě také prohospodařila. Necelé dvě minuty před koncem měla Olomouc poslední možnost využít početními výhodami nabitou druhou třetinu, 38 vteřin z Malinova trestu za podražení ale přenesla do dějství posledního.

Dohrání přesilovky nic nepřineslo, jenže Dukla po přežitém oslabení naskočila v šesti a tak mohla Mora v aktivitě pokračovat. Ale ani tato početní výhoda nepřinesla očekávaný úspěch. Po jejím skončení se do slibné pozice dostal Davídek, ale kotouč postavený na hranu v kombinaci s výborně povyjetým Řehořem i jemu zabránili v navýšení skóre. Ve 45.minutě hákoval Bakus a neúspěšná přesilovková anabáze se opět opakovala, snad jen s tím rozdílem, že se Mora do pásma před Řehoře téměř nedostala. V 51. minutě slavily konečně kombinace v početní výhodě úspěch. A to na straně Dukly. Vyloučení Davídka ztrestal Ladislav Rytnauer, který přehodil ležícího Žigárdyho 1:1. Do dvou minut ale bylo vše zpět. Přesilovku hrála Mora, do puku se na modré opřel Bartoň, Jan Mikel byl posledním, který pak kotouč dorazil za Řehořova záda 2:1. V 57.minutě fauloval Bartoň a Dukla se vrhla do přesilovky. Z ní jí ale ujel Janáček, za faul na něj při samostatném nájezdu bylo nařízeno trestné střílení. Osvědčený shooter Mory Ministr však na Řehoře nevyzrál. V čase 58:23 si Dukla vybrala timeout a nastoupila v šesti bez brankáře. Jenže Dukla záhy přišla o pásmo, zásluhou Bartoně ve středním pásmu i o puk. Olomoucký bek pak našel Richarda Brančíka a pro něj už nebylo problém trefit prázdnou bránu Jihlavy 3:1. Jihlava se tak opět zhoupla do vlny dvou proher a Mora slaví tabulkový skok na bronzovou pozici.

Josef Augusta (Dukla Jihlava): “Bylo to velmi dobré utkání s nábojem, hrálo se nahoru – dolů. S výkonem mého týmu, proti předchozím zápasům, spokojen jsem. Hráči bojovali, hráli. Přesilovek jsme měli dostatek, včetně té pět na tři. Jenže jsme nedali góly ani v ní ani z vyložených šancí při další hře. Hráčům nemám co vytknout, jen ve druhé třetině měli být důraznější v koncovce. Jestliže budeme pokračovat v takovýchto výkonech, tak věřím, že se vše otočí v náš prospěch.“

Petr Vlk (HC Olomouc): “My jsme šli do utkání s tím, že chceme tři body. To se nám povedlo. Jihlava ale hrála velmi dobře, ve druhé třetině jsme měli na náš vkus hodně vyloučených. Bylo dobře, že jsme všechny situace v oslabení ubránili. Naše šance přišly už v první třetině, Dukla měla ale v brán výborně chytajícího Řehoře. Utkání bylo vyrovnané, nechci říct, že se šťastným koncem pro nás. My jsme totiž tři body chtěli a šli jsme si za tím. Stálo to hodně sil, ale jsme rádi, že to kluci takto zvládli.“