0:2
(0:0, 0:0, 0:2)

Desátá výhra v řadě! Jihlava uspěla v Litoměřicích a upevnila si první místo v tabulce

28.11.2015 / Vojtěch Martinek

Druhou polovinu WSM Ligy začala Dukla Jihlava na ledě Litoměřic. Ač se v první třetině hrál poměrně slušný hokej, ani jeden z gólmanů puk ze své sítě nelovil. Také po dvou třetinách svítily na ukazateli stavu dvě nuly a bylo jasné, že gólové hody z posledního vzájemného zápasu, který Dukla vyhrála 10:1, se opakovat nebudou. Přes jedenáct set diváků se první přesné trefy dočkalo v pětapadesáté minutě, nedisciplinovanost hostí využil v přesilovce Tomáš Kaláb. Když jihlavský obránce přidal v poslední minutě gól do prázdné branky, bylo rozhodnuto; David Honzík navíc pochytal všech 30 střel domácích. Jihlava si tak veze ze severu Čech tři body, vyhrála podesáté v řadě a zvýšila svůj náskok před druhým Kladnem na pět bodů!
28.11.2015 17:00, WSM Liga - 27. kolo

HC Stadion Litoměřice

Pavelka – Málek, Pavlas, Plášil, Krstev, Vašíček, Hronek, Piegl, Mikliš – Ondráček, Nedvídek, Beránek – Kalla, Vantuch, Doležal – Kopta, Troliga, Rousek – Valášek, Berger, Mi. Procházka
0

HC Dukla Jihlava

Honzík – Štebih, Šafář, Kaláb, Parýzek, Grebenyuk, Zadražil, Dobrovolný – Gríger, Seman, Diviš – Důras, Skořepa, Jergl – Březina, Melenovský, Prokš – Malec, Flek, Anděl
2
Branky a nahrávky: 55. Kaláb (Diviš, Gríger), 60. Kaláb. Rozhodčí: Pražák – Krátký, Svoboda. Vyloučení: 8:7. Bez využití. V oslabení: 0:0. Diváci: 1130. Střely na branku: 30:26. Průběh utkání: 0:2.

Průběh utkání

Pouhých pár sekund po úvodním hvizdu se hosté dostali do přečíslení a Pavelka si po zakončení slovinského obránce Mihy Štebiha připsal první úspěšný zákrok. Po krátkém protiútoku kališníků se Jihlava opět ocitla v přečíslení, se kterým si ale domácí gólman znovu poradil. Stadion velmi rychle srovnal s hosty krok a následovalo několik minut vyrovnaného hokeje.

Po vyloučení Prokše za sekání byla Stadionu udělena první přesilovka dnešního zápasu, během které litoměřičtí zamáčkli Duklu do jejího obraného pásma, a rovnou několikrát ohrozily Honzíkovu svatyni. Pohotová obrana Jihlavy ale nedovolila kališníkům napáchat větší škodu a stav tedy zůstal nezměněn. Poté bylo k vidění několik minut rychlého hokeje se slibnými šancemi na obou stranách – ve čtrnácté minutě otestoval z otočky reflexy Jaroslava Pavelky Malec, na druhé straně kluziště musel o minutu později Honzík pracně likvidovat dorážku Martina Ondráčka po slabém nahození Vantucha z levého kruhu pro vhazování. Kališníci později nevyužili ani druhou početní výhodu a v první třetině jsme tedy branku neviděli.

Po poměrně klidné první dvacetiminutovce se v další třetině s vyloučeními doslova roztrhl pytel. Napětí rostlo a s ním i počet vyloučených na obou stranách. Prvním potrestaným hráčem v prostřední části byl domácí Dominik Málek, který musel odjet na trestnou lavici za podražení. První početní výhoda se Jihlavě moc nepovedla, téměř okamžitě po jejím začátku se domácí osvobodili a po menším tlaku následovalo vyhození druhé. Dukla začala pořádně tlačit až po vypršení Málkova trestu a jejich snahy posílila další přesilovka, kterou získali po vyloučení Mikliše. Stadion ale většinu oslabení úspěšně držel hosty ve středním pásmu a odměnou za výbornou obranu se jim stala jejich vlastní početní výhoda po Jerglovo hrubosti.

Ani jihlavští se nenechali v oslabení zahanbit a ubránili se vesměs bez problémů, největší šancí kališníků byla nenápadná střela Plášila od modré, která se od Honzíkova betonu odrazila do jeho masky, a dezorientovaný gólman byl nucen kotouč zalehnout. Tím ale řada vyloučení zdaleka neskončila. Dalším provinilcem se stal domácí Jiří Vašíček, ale ani z této přesilovky nedokázal vedoucí celek tabulky nic vytěžit. O chvíli později byl vyloučen jihlavský Grebenyuk a domácí byli stejně úspěšní, jako hosté při vyloučení Vašíčka.

V samotném závěru druhé periody se odehrála snad největší promarněná šance utkání. Na svědomí ji měla litoměřická čtvrtá lajna – Milan Valášek poslal kotouč z levého kruhu pro vhazování přímo před brankoviště na volného Michala Procházku, který si ale nestihl kotouč pořádně zpracovat a Honzík neměl s jeho slabým zakončením nejmenší problém. Po dvou třetinách byl stav nerozhodný, 0:0.

Litoměřice do poslední dvacetiminutovky vlétly po hlavě a důsledným útokem přinutily hosty vyhodit kotouč na zakázané uvolnění rovnou dvakrát během první minuty. Herní projev se postupem času vyrovnal a brankářský souboj mezi Pavelkou a Honzíkem stále pokračoval. Na obou stranách rostla agresivita a zákroky hráčů na obou stranách se postupně přesouvaly mimo rámec pravidel. Domácí Krstev dostal od rozhodčích desetiminutový osobní trest za zásah do hlavy a krku, o minutu později byli po rvačce před jihlavskou brankou vyloučeni Kopta s Andělem. Několik sekund po uplynutí Krstevova dvouminutového trestu, který mu byl udělen spolu s tím osobním, poprvé udeřila Jihlava. Tomáš Kaláb prostřelil Pavelku přízemní střelou od modré čáry mezi betony. O čtyři minuty později zasadil Kaláb Stadionu druhou ránu, tentokrát smrtelnou, když z poloviny hřiště poslal kotouč do prázdné litoměřické svatyně – 2:0.

Ohlasy trenérů

Daniel Tvrzník (trenér HC Stadion Litoměřice): Podali jsme dobrý výkon proti nejlepšímu týmu soutěže. Body jsme si zasloužili, ale bohužel Jihlava branky příliš neinkasuje a to se potvrdilo i dnes. Náš tým si ale za toto utkání zaslouží pochvalu. Naneštěstí pro nás si třetí třetinu vzal do režie pan rozhodčí a rozhodl i o závěru hry. Shlédl jsem záběr posledního vyloučení, které dle mého názoru nebylo posouzeno správně. Úroveň rozhodčích v této soutěži je dle mého názoru až na pár výjimek katastrofální.

Petr Vlk (trenér HC Dukla Jihlava): Do utkání jsme vstoupili dobře. V první třetině se nám během několika střídání naskytly slibné šance, kterých jsme bohužel nevyužili. Zápas byl velmi urputný z obou stran a domácí předvedli opravdu dobrý hokej. Snažili jsme se s nimi udržet tempo a když se nám podařila vstřelit rozhodující branka, byli jsme velmi spokojení.