3:2
(3:0, 0:0, 0:2)

Extraliga je po roce znovu minulostí, Jihlavě nepomohla ani výhra nad Energií

22.04.2018 / Tomáš Kalas

Vědomi si důležitosti vyhrát vstoupili Jihlavští do utkání aktivně a byli v první třetině jasně aktivnější celek. Důsledkem toho byly tři góly v síti Energie, ve druhé minutě se prosadil Hubáček. O necelých pět minut později ho následoval Zeman. Gólový účet první třetiny pak uzavřel Rabbit. Ve druhé periodě se hra zklidnila, góly nepřibývaly a další trefy se již diváci ze strany domácích nedočkali. Naopak hosté ještě dvěma góly ve třetí periodě snížili, trefy zapsali Vrdlovec a Stloukal, to bylo ale vše, Dukla sice vyhrála 3:2, ale vzhledem k výhře Litvínova nad Kladnem je jasné, že Dukla po roce opouští nejvyšší soutěž.
22.04.2018 16:00, Tipsport extraliga - 0. kolo

HC Dukla Jihlava

Kořenář – Suchánek, de la Rose, Kajínek, Stříteský, Váňa, Šidlík, Zdráhal – Diviš, Skořepa, Straka – Jiránek, Zeman, Čachotský – Seman, Hubáček, Anděl – Rys, Hlinka, Rabbit
3

HC Energie Karlovy Vary

Závorka (21. Kuchař) – Krejčí, Šafář, Pajk, Plutnar, Bernáth, Rohan – Stloukal, Kverka, Flek – Beránek, Gríger, Kohout – Vachovec, Vrdlovec, Šik – Osmík, Zadražil, Rulík
2
Branky a nahrávky: 2. Hubáček (Anděl), 7. Zeman, 20. Rabbit (Hlinka, Kajínek) - 42. Vrdlovec (Šik, Vachovec), 47. Stloukal (Flek, Kverka). Rozhodčí: Hradil, Kika – Lederer, Tošenovjan. Vyloučení: 1:2. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 2684. Střely na branku: 39:19. Zblokované střely: 5:3. Hity: 3:3. Vhazování: 17:12. Průběh utkání: 3:0, 3:2.

Průběh utkání

Na první gól nemusel poloprázdný stadion čekat dlouho. Již po 117 sekundách pláchl po přihrávce od Šidlíka Lukáš Anděl, z pravého křídla naservíroval před branku najíždějícímu Radku Hubáčkovi, který švihem zblízka otevřel gólový účet utkání. I nadále pokračovali domácí aktivně a hosty k ničemu nepouštěli. Náladu na stadionu vylepšil Adam Zeman. Ten v čase 6:20 přijmul přihrávku od Čachotského, který získal kotouč po Jiránkově sklepnutí. Z rohu kluziště pak nahrál mezi kruhy právě na Zemana, který umístil střelu pod víko a Dukla tak vedla záhy o dvě branky. Zajímavostí pak bylo, že se na obou barážových stadionech mohli diváci radovat z gólů ve zhruba stejné časy, časově je nedělila více, než minuta a půl. Jinak ale utkání plynulo klidným tempem, bez nějakých extra šancí, Energie místy předvedla rychlé útočné výpady, které ale k šancím, potažmo gólům nevedly. Na konci 15. minuty střílel ze střední vzdálenosti domácí obránce Šidlík, Závorka vyrazil před sebe do prostoru, kde se nacházel Čachotský, domácí kapitán ale v rychlosti nedoklepl kotouč do branky. První šance hostí přišla na začátku 18. minuty, kdy se nejprve Kohout protlačil před branku, jeho pokus však pouze brankovištěm prolétl, následně v závaru cinkla levá tyč. Domácí toto potrestali o dvě a čtvrt minuty později, Hlinka našel od levého mantinelu na středu volného Waceyho Rabbita, který překonal Závorku na bližší tyč.

Do druhé třetiny vstoupili hosté s novým gólmanem, místo Závorky nastoupil Kuchař. Kuchař byl v permanenci po celou dobu třetiny, nicméně hosté vstoupili do třetiny opticky lépe a Duklu i zatlačili. Dlouho se však nic nedělo, žádná větší střela, či emoce, utkání pokračovalo v klidném tempu. Ztichlý stadion trochu nakopla situace ze začátku 33. minuty, kdy se Zeman ocitl sám v úniku, ale Kuchaře neprostřelil. Hned nato byl vyloučen hostující kapitán Krejčí a domácí mohli přidat gól číslo čtyři, ale ani tam se nezadařilo. Čtvrtý gól mohl ale přidat před koncem druhé periody Rabbit, měl dost času na zakončení, ale nenaložil s ním nejlépe.

V poslední části už fakticky o nic nešlo a hra také podle toho vypadala. Hosté ale nechtěli nechat tři body Dukle zadarmo a po dvou minutách snížila. Váňa ideálně nevyhodil z obranného pásma, kotouč se dostal k Šikovi, který místo střely volil elegantní nahrávku do odkryté části branky na Daniela Vrdlovce, ten měl už pak jednoduchou práci. O čtyři minuty později se hostující kotel radoval znovu a ještě s větší intenzitou. Po buly v útočném pásmu vystřelil na branku z levého kruhu Flek, jeho střelu přizvedl pod břevno Petr Stloukal a ještě bylo o co hrát. Utkání se rozehrálo více až v závěrečné pětiminutovce, kdy byl nejprve vyloučen Diviš, paradoxně v oslabení mohli domácí udeřit hned dvakrát. Nejprve nezakončil svůj únik Jiránek, gól nepřineslo ani přečíslení 2 na 1, Straka nepřesně nahrál Jiránkovi. S blížícím se koncem utkání pak již bylo jasné, jak celá baráž dopadne a domácí fanoušci vyvolávali jména jednotlivých hráčů. V poslední minutě ještě hosté zkusili powerplay, ale to bylo všechno, co se v utkání událo. Dukla sice porazila Energii 3:2, ale vzhledem k jasné výhře Litvínova nad Kladnem uniklo zachování extraligy v další sezoně Jihlavě o bod. Do příští sezony tak bude jihlavská Dukla vstupovat jako sestupivší tým z Tipsport Extraligy. Kaňkou na závěru utkání pak bylo použití pyrotechniky v obou kotlech a bitka s pořadateli v hostujícím sektoru.

Ohlasy trenérů

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Do utkání jsme vstoupili špatně, měli jsme špatný pohyb. Jak jsme věděli během celé sezony, tak nám náš hokej nefunguje, pokud nebruslíme. Po první přestávce jsme si řekli, že k zápasu musíme přistoupit trošku jinak, rozhodně se tady nechceme dát zadarmo a zkusíme tady urvat body. Od druhé třetiny jsme hru minimálně vyrovnali, ve třetí třetině jsme si vytvořili několik šancí, dali jsme kontaktní dvě branky a sahali jsme po bodech, za což jsme rádi, že k tomu hráči takhle nastoupili. Výborný výkon podal náš gólman Ondra Kuchař, který nás výborně podržel. Bylo vidět, že domácí měli trošku jinou motivaci než my. Z nás to v minulém kole spadlo a užili jsme si trošku zasloužených oslav, takže to všechno hrálo v dnešním zápasu trošku roli. Můžu jen poděkovat našim hráčům a fanouškům, jak přistoupili k celé sezoně. Od léta jsme věděli, za čím chceme jít, a pracovali jsme na tom všichni dohromady. Jsme neskutečně rádi, že se nám zase po roce, hned v nejkratším času, postoupit zpátky. Za celou sezonu jsme si to zasloužili. Hráli jsme 82. soutěžní utkání, sezona byla neskutečně těžká a neskutečně dlouhá. Velký dík patří všem hráčům a všem členům realizačního týmu, vedení atd. Všichni jsme se na postupu nějakým způsobem podíleli a dotáhli vše do cíle, který jsme chtěli.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): Je brzy na něco... Teď bych řekl asi věci, které bych nechtěl. Neprohráli jsme si to dnes, ale ve dvou domácích utkáních. Po čtyřech kolech jsme měli 10 bodů a po porážce na Kladně prohráli i dvě domácí utkání. Tam se lámal chleba. Kdybychom ty zápasy udělali, tak vývoj soutěže by byl úplně jiný. Bohužel, teď jsme samozřejmě zklamaní, ale to je život.
Nemyslím si, že v těch dvou domácích zápasech bylo nějaké podcenění. Kluci měli enormní snahu, jenže nedali jsme góly, naopak jsme je lacino dostali, soupeři to zavřeli a těžko se proti nim prosazovalo. Bohužel jsme to nezvládli a tam se lámal chleba. Jeden z mnoha klíčových zápasů byl i v Litvínově, dostali jsme tam špatné branky... Mohli jsme být před posledním utkáním v lepší pozici, ale to už je minulost. Musíme už se teď soustředit na další práci.
V extraligové sezoně jsme byli týmům, se kterými jsme hráli, důstojným soupeřem. Bohužel v určitých fázích, kor ve venkovních utkáních, jsme měli slušně rozehrané zápasy, ale v posledních minutách jsme je ztratili. Nemyslím si, že domácí zápasy nám tolik ublížili jako to, že jsme nebodovali tolik venku.
K budoucnosti těžko říct. Budeme muset vytvořit nový tým. Čas ukáže, jestli se nám to povede nebo nepovede. Na nějaké velké hodnocení je brzy. Člověk je pln emocí a ještě více zklamání. S kolegou jsme si dali zítra sraz a čeká nás práce, práce, práce.. Prostě začneme znovu.

Fotogalerie utkání

Fotogalerie