HC Dukla Jihlava

HC Dukla Jihlava
 
10.1.2017
KLUB, TEREZA ŠČERBANOVÁ

Jet téměř 800 kilometrů na Duklu? Pro fanoušky Freiburgu žádný problém, do Jihlavy jezdí rádi

Jet téměř 800 kilometrů na Duklu? Pro fanoušky Freiburgu žádný problém, do Jihlavy jezdí rádi

Pozorní fanoušci si během úvodního zápasu Dukly v novém roce mohli všimnout v ochozech Horáckého zimního stadionu i několika desítek zahraničních návštěvníků. Do Jihlavy opět přijela téměř sedmdesátičlenná skupina fanoušků z Freiburgu, za který současný jednatel Dukly Bedřich Ščerban odehrál čtyři sezony a pomohl klubu k postupu do nejvyšší německé hokejové soutěže. „Do Česka jezdíme již pět let, a to na různé stadiony. V Jihlavě jsme byli poprvé před třemi lety a všem se to moc líbilo. Proto jsme přijeli znovu a určitě bychom rádi přijeli zase,“ shodli se Werner Karlin (vlevo), předseda představenstva EHC Freiburg a Karl Heidegger z vedení klubu, který má na starost komunikaci s fanoušky.


785 kilometrů. To je vzdálenost, která dělí Freiburg a Jihlavu. Ani tato dálka ale nemůže odradit německé fanoušky k další návštěvě Horáckého zimního stadionu. Poprvé zde byli v listopadu 2013, kdy shlédli vítězství Dukly nad Mladou Boleslaví 5:2. I nyní přinesli jihlavským hokejistům pověstné štěstí, červenožlutí totiž vedli po třech a půl minutách nad Ústím 3:0 a celkové skóre bylo ještě o gól vyšší. „Lidem z Freiburgu se líbí český hokej a zejména Jihlava. Všem se nám tady moc líbí, je to moc pěkný zápas,“ řekl Karl Heidegger během druhé přestávky, kdy už vedla Dukla 4:0.

Celkem do města ze srdce Vysočiny přijelo 67 německých fanoušků. Dalším důvodem jejich příjezdu byl jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban, na kterého freiburští příznivci i po více jak deseti letech nezapomněli. Ve Freiburgu totiž zanechal pořádnou stopu. Za místní EHC Wölfe Freiburg odehrál čtyři sezony. V letech 2000-2002 ve druhé nejvyšší německé soutěži, o rok později se s týmem radoval z postupu do nejvyšší soutěže – Deutsche Eishockey Ligy (DEL), kterou si také v následujícím ročníku zahrál. „Přijelo sem hodně jeho fanoušků a mnoho z nich si vzalo s sebou dresy s jeho jménem. Doufají, že jim je podepíše,“ prozradil Werner Karlin. „Bedřich byl kapitánem mužstva a vynikajícím hráčem. Každý, kdo ho viděl hrát, na něj má dobré vzpomínky,“ přidal se Karl Heidegger.

Také Bedřicha Ščerbana návštěva příznivců z Freiburgu potěšila. Vždyť dvěstědvacetitisícové město na pomezí francouzských a švýcarských hranic není Jihlavě zrovna blízko. „Velice si vážím toho, že téměř sedmdesát fanoušků Freiburgu přijelo přes téměř osmisetkilometrovou vzdálenost až sem na utkání Dukly,“ oceňuje výjezdovou aktivitu fanoušků Vlků. „Strávil jsem s nimi jednu třetinu zápasu a byli rádi, že i podruhé při své návštěvě viděli Duklu vyhrát. Po utkání jsem se za nimi zastavil ještě v restauraci na stadionu, kde si pochutnali na českém pivu. Rádi je tady zase uvidíme,“ těší se jednatel klubu na další návštěvu německých fanoušků.

Fanoušci Freiburgu při utkání Dukla - Ústí s Bedřichem Ščerbanem. Foto: Facebook EHC Freiburg e.V.


Tentokrát jim počasí příliš nepřálo. Přijeli do České republiky právě v době, kdy celá zem bojovala s vydatnými přívaly sněhu. Však se také jejich cesta trošku protáhla. „Cesta byla trošku složitější, protože u Norimberku skončil jeden vůz v příkopu a dálnice byla na hodinu zavřená. Proto jsme přijeli až těsně před zápasem,“ prozradil předseda představenstva klubu Werner Karlin, kterého jeho kolega doplnil, že z Freiburgu vyjížděli v 5:30 ráno.

Jestliže před třemi lety při svém pobytu v Česku navštívili v Praze zápas Sparty s Libercem, také nyní měli namířeno do českého hlavního města. „V Praze se podíváme do Síně slávy českého hokeje,“ prozradil člen vedení klubu Karl Heidegger, jenž má v kompetenci komunikaci s fanoušky. „Den po utkání v Jihlavě budeme celý den v Praze a pak se podíváme na zápas našeho Freiburgu v Drážďanech. Po cestě zpátky navštívíme Winter Game na fotbalovém stadionu v Sinsheimu, kde hraje Schwenningen proti Mannheimu,“ doplnil jej Werner Karlin, jenž upřesňuje, že tyto „hokejové“ zájezdy pořádají již pátým rokem po sobě. V Jihlavě jsou podruhé a věří, že se sem opět podívají.


Byli jsme na Dukle už před třemi lety. Líbí se nám český hokej a zejména Jihlava

Celkem 67 fanoušků z dalekého Freiburgu v Jihlavě? To už si zaslouží pozornost. Na otázky redakce klubu během druhé přestávky zápasu Dukla – Ústí nad Labem ochotně odpovídal Werner Karlin (předseda představenstva EHC Wölfe Freiburg) a Karl Heidegger (člen vedení klubu, záležitosti s fanoušky). Za celý rozhovor a překlad děkuje redakce klubu Tereze Ščerbanové, která v Německu několik let studovala.

Víme, že z Freiburgu je to celkem daleko. Jaká byla cesta?
Werner Karlin: Je to daleko. Tentokrát byla cesta trochu složitější, protože u Norimberku skončil jeden vůz v příkopě a dálnice byla hodinu uzavřená. Proto jsme přijeli až těsně před zápasem.
Karl Heidegger: Cesta byla celkem dlouhá. Vyjeli jsme v 5:30 ráno, ale všichni měli dobrou náladu a těšili se, protože se všichni rádi v Čechách díváme na hokej.

Přijeli jste auty nebo autobusem?
Werner: Měli jsme jeden velký autobus.

Werner Karlin (vlevo) a Karl Heidegger. Foto: Tomáš Lysý

Máte v Čechách ještě nějaký program nebo jste jeli přímo z Freiburgu sem do Jihlavy a zase zpět?
Werner: Jeli jsme sem přímo z Freiburgu. Zítra (čtvrtek 5. ledna 2017) máme na programu celý den v Praze a pak se podíváme na zápas Freiburgu v Drážďanech. Po cestě zpět navštívíme Winter Game na fotbalovém stadionu v Sinsheimu, kde hraje Schwenningen proti Mannheimu.
Karl: V Praze se podíváme do Síně slávy českého hokeje.

Jak se Vám líbí zápas Dukly proti Ústí nad Labem?
Werner: Je to super. V Jihlavě jsme byli už před třemi lety a všem se nám tady moc líbilo. Musím říct a myslím si, že to byl hlavní důvod, proč i nyní přijelo tolik lidí. Je tady skvělá atmosféra a toto je „důležitý“ stadion.
Karl: Lidem z Freiburgu se líbí český hokej a zejména Jihlava. Všem se nám tady prostě líbí, navíc Dukla proti Ústí vede a hraje pěkný zápas.

Plánujete v budoucnu ještě přijet, třeba pravidelně organizovat zájezdy?
Karl: Každý rok pořádáme zájezd. Letos jsme v Česku již popáté a jezdíme na různé stadiony. Vždy shlédneme dva zápasy. Fanoušci jsou nadšení a rádi se účastní. Během těchto pěti let jsme v Jihlavě už podruhé a určitě bychom rádi přijeli zase.

Také bychom Vás tu rádi znovu viděli. Jaký je vůbec zájem ze strany fanoušků? Stačil Vám jeden autobus nebo by to spíše vycházelo na dva?
Werner: Začínali jsme s jedním autobusem. Ale pak počet zájemců převyšoval kapacitu jednoho autobusu a na dva by to bylo zase málo. Proto jsme přijeli s jedním velkým autobusem.
Karl: Přesně tak, bereme dvoupatrový autobus. Ten máme naplněný. Normální autobus by byl malý.

Vzpomínají ještě fanoušci Freiburgu na jednatele Dukly Jihlava Bedřicha Ščerbana, který za Freiburg čtyři roky hrál?
Werner: Určitě vzpomínají. Je tu s námi hodně jeho fanoušků a mnoho z nich si s sebou vzalo dresy s jeho jmenovkou. Doufají, že jim je podepíše.
Karl: Bedřich byl kapitánem mužstva a vynikajícím hráčem. Každý, kdo ho viděl hrát, na něj má dobré vzpomínky.

Jak vidíte šance Freiburgu pro letošní sezonu? (EHC Wölfe Freiburg hraje momentálně druhým rokem DEL2, což je druhá nejvyšší soutěž v Německu. Do ní Freiburg postoupil v roce 2015 a loni se zachránil v play-out – pozn. aut.)
Werner: Je to těžké. Máme malý rozpočet a nechceme rychle sestoupit. To znamená, že když skončíme na desátém místě a dosáhneme play-off, tak jsme splnili cíl pro letošní sezonu. Když skončíme na jedenáctém místě nebo hůře, tak musíme hrát o sestup a to je prostě riziko.

Během své návštěvy Prahy se podívali freiburští příznivci do Síně slávy českého hokeje v Galerii Harfa vedle o2 Arény Foto: Facebook EHC Freiburg e.V.


-Vytisknout      -Odeslat mailem      -Diskusní fórum


 

Copyright © 2002-2017 HC Dukla Jihlava, eSports.cz, s.r.o. a NOWONET. Informace o autorských právech.


Hokejové štulpny, ribana a dresy | Hokejový obchod Brno golfové vybavení hybridní auta střechy koupelny