HC Dukla Jihlava

HC Dukla Jihlava
 
16.2.2017
ČTK

Vzpomínky na Josefa Augustu

Vzpomínky na Josefa Augustu

Odešla hokejová legenda. Férový trenér, který měl u hráčů respekt. Tak jako bojoval na ledě, stejně bojoval i s nemocí. Na Josefa Augustu, který ve čtvrtek 16. února podlehl vážné nemoci, vzpomínají trenér Stanislav Neveselý a bývalý útočník Viktor Ujčík.


Jak bojoval na ledě, tak i s nemocí, řekl Neveselý o Augustovi

Odolnost a nesmírná pracovitost. Tak charakterizoval ve své vzpomínce Josefa Augusta jeden z jeho nejbližších hokejových kamarádů Stanislav Neveselý. I když je od sebe dělil desetiletý věkový rozdíl, měli k sobě blízko. Hráli spolu v jednom útoku v sezoně 1966/1967, kdy získala Dukla Jihlava svůj první mistrovský titul, a spojovala je několik let i společná trenérská práce.

"Tak jako bojoval na ledě, stejně bojoval i s nemocí. Jednu dobu už to vypadalo, že ji přemohl. Chodil na vycházky se psem, zastavil se za námi na tenise. Zpráva o jeho úmrtí mě hodně vzala," řekl ČTK osmdesátiletý Neveselý. "Prožili jsme spolu takřka celý život. Znal jsem jej od okamžiku, kdy jako voják narukoval do Dukly Jihlava. On tehdy stál na začátku své hokejové kariéry, já se už s aktivním hokejem pomalu loučil."

Augusta pocházel z hokejové líhně v Havlíčkově Brodě. "Stejně jako další Broďáci - Milan Chalupa, Jaroslav Benák, Jan Suchý, Jaroslav a Jiří Holíkové - byl fyzicky nesmírně odolný. Všechny to předurčovalo v hokeji k úspěšné kariéře," uvedl Neveselý.

V Dukle Jihlava, jež vznikla v roce 1956, se museli hokejisté prvních více než deset let spokojit s velmi skromnými podmínkami. "Byli jsme maloměsto. Neměli zastřešený stadion, chyběla nám rolba. Tím vším si s námi prošel i Augusta," řekl Neveselý, který se později vydal na dráhu hokejového kouče a Augusta svého staršího kamaráda napodobil.

"Jednu dobu mi dělal v Dukle Jihlava asistenta. Po mém odchodu převzal tým jako hlavní kouč. Byl velmi pracovitý. Proto to dotáhl až do reprezentačního týmu, který přivedl nejdříve jako asistent Ivana Hlinky a potom jako hlavní kouč ke třem titulům mistra světa," uvedl Neveselý, který byl s Augustou v kontaktu do jeho posledních chvil.

Ujčík: Augusta byl svérázný, ale férový trenér, co měl respekt

Jako na svérázného, ale férového trenéra, který měl u hráčů přirozený respekt, bude na Josefa Augustu vzpomínat bývalý vynikající útočník Viktor Ujčík. Se sedmdesátiletým velikánem českého hokeje, který dnes zemřel po boji s rakovinou slinivky, ho pojily vazby na Duklu Jihlava, ale také ty reprezentační.

"Budu na pana Augustu vzpomínat samozřejmě v dobrém. Byl to svérázný trenér, jak jsme tak z Vysočiny už zvyklí, ale člověk u něho vždy věděl, na čem je," řekl ČTK Ujčík.

Při trenérské dráze mu podle něho jednoznačně pomohlo, že sám hokej hrával na nejvyšší úrovni. "Bylo vidět, že ví, o čem mluví, že si tím hokejem prošel. Na nic si nehrál a u hráčů měl respekt, choval se k nim férově," doplnil Ujčík, jenž sám nyní v Jihlavě působí jako asistent hlavního kouče Petra Vlka.

Hokej pod Augustou si užíval. "Nesvazoval nás přehnaně taktickými pokyny. Jasně, že něco bylo dopředu dané, ale nechával nám jinak při zápasech volnost," připomněl čtyřiačtyřicetiletý Ujčík, který pod Augustou jakožto asistentem trenéra vstoupil v Jihlavě do domácí nejvyšší soutěže.

Augusta je také nesmazatelně zapsaný u zlatého hattricku ze světových šampionátů 1999 až 2001. Poprvé jako jako asistent Ivana Hlinky, poté dvakrát jako hlavní kouč. U národního týmu skončil po světovém šampionátu 2002. Společně slavili v letech 1999 a 2001, kdy byl v reprezentačním výběru i Ujčík.

Zprávy o úmrtí ho nepřekvapily. I proto, že s Augustovým synem Patrikem vede jihlavské juniory. "Vzhledem k tomu jsem nebyl nijak zaskočený. Přesně jsem věděl, jaká ta situace je. Je to samozřejmě hrozně smutná věc, na druhou stranu ale chápu, že už to pro pana Augustu muselo být vysvobození," uvedl Ujčík.

Kromě společných sportovních úspěchů má na Augustu pěkné vzpomínky i mimo led. A jedna se mu vybavila okamžitě. "Jeli jsme spolu tehdy na sraz nároďáku a já jsem řídil. Už jsme docela spěchali, jenže dálnice před Prahou byla zacpaná, tak jsme to brali po menších silnicích různýma zkratkama. Když jsme úspěšně dojeli a pan Augusta vystoupil z auta, jen se oklepal a prohlásil ´tak s tebou už nikdy´," smál se Ujčík.

"Chechtal se u toho a samozřejmě pak na cestě zpátky jel se mnou znovu, ale to už jsme jeli v klídku a po dálnici," dodal Ujčík.

Autor: ČTK


-Vytisknout      -Odeslat mailem      -Diskusní fórum


 

Copyright © 2002-2017 HC Dukla Jihlava, eSports.cz, s.r.o. a NOWONET. Informace o autorských právech.


Hokejové štulpny, ribana a dresy | Hokejový obchod Brno golfové vybavení hybridní auta střechy koupelny