Ve druhém domácím zápasu nové sezony přijedou do Jihlavy kadaňští Trhači

14.09.2018 / Tomáš Lysý

Prohra v Přerově o gól, domácí sedmigólová destrukce Motoru a opět venkovní porážka o jednu branku. Taková je zatím bilance úvodních tří zápasů Dukly v nové sezoně. Žádný jihlavský fanoušek se by se určitě nezlobil, pokud by Jihlava nechala zapomenout na předešlou porážku další kanonádou. Svěřencům trenéra Petra Vlka a Františka Zemana bude stát v cestě Kadaň, která v dosavadním průběhu Chance Ligy získala s hrozivým skóre 9:23 jediný bod. Utkání na Horáckém zimním stadionu v Jihlavě začíná úderem 17:30 a kupovat lístky můžete opět přes Ticketportal, tentokrát už i s místy na sezení. Na začátku první přestávky se navíc můžete těšit na zápas v minihokeji v podání malých nadějí Dukly.

DNEŠNÍ SOUPEŘ: SK TRHAČI KADAŇ

Historie klubu

Úplně první ledové souboje se začaly v Kadani uskutečňovat kolem roku 1945, kdy se parta místních rozhodla hrát na „pivovarském“ rybníku (dnešní sídliště 1. Máje). Za dva roky byl zvolen historicky první „HOCKEYOVÝ ODBOR“, který velmi záhy schválil přestěhování z rybníka na nedaleké tenisové kurty. Zde vznikl první tým „TATRAN KADAŇ“ hrající oficiálně I. A. třídu západočeské župy. V sezóně 1958 – 1959 se začala hrát Okresní soutěž Chomutovska. V sezoně 1971/1972 šla Kadaň do divize, jelikož jí okresní soutěž už kvalitativně nestačila. Famózní první sezonu pak Kadaň korunovala postupem do divize.

O dva roky později bojovali Kadaňští o postup do druhé ligy, ale museli se sklonit před Mostem. Na závěrečný zápas sezony ale přišlo 1700 diváků. I v dalších sezonách atakovala Kadaň postup marně a poté začala hrát v nově vzniklém Krajském přeboru. V sezoně 1980/1981 do této soutěže kvůli nedostatku hráčů dokonce Kadaň nenastoupila. Za dalších šest let bojoval tehdejší tým DNT Kadaň o postup do 2. ligy, ale opět se nezadařilo. To vyšlo až v ročníku 1990/1991, kdy nově vzniklý tým SPORTOVNÍ KLUB KADAŇ zaujal místo po zrušených Litoměřicích. SK ale ihned sestoupil. Následoval pád do přeboru, poté postup znovu do 2. ligy a v roce 1998 baráž proti Přerovu o druhou nejvyšší soutěž. První zápas i přes hrůzné chování přerovských fans vyhrála Kadaň 5:1, druhé na nájezdy 3:2 a domů si vezla vedení 2:0 na zápasy. Jenže doma přes 2500 diváky dvakrát prohrála (0:2 a 1:4) a k rozhodujícímu zápasu se jelo do Třince, jelikož měl Přerov kvůli chování fanoušků zavřen stadion. V tehdejší legendární plechové WERK Areně vyhrála Kadaň 3:0 a postoupila do 1. ligy, kde je dodnes.

Ovšem před touto sezonou se vůbec nevědělo, zda Kadaň, v minulé sezoně jasně nejslabší tým tehdejší WSM Ligy, vůbec bude druhou nejvyšší hokejovou soutěž v ČR hrát. Trhači v nesestupové soutěži uhráli pouze 27 bodů a během 52 kol si připsali jen 9 výher s hrůznou bilancí skóre 105:222. Kadaň tak byla nejhorším prvoligovým týmem od roku 2002, kdy Kometa Brno získala tragických 11 bodů… Během léta se spekulovalo o různých variantách, mezi kterými byl i konec kadaňského hokeje a přesun licence do Hodonína nebo i Šumperka nebo Vrchlabí. Ambiciózní celek z jižní Moravy měl o první ligu velký zájem, ale na konci srpna bylo jasné, že Chance Liga bude v Kadani pokračovat.
Zdroj: SK Trhači Kadaň

Kde Kadaň hraje?

Stadion Trhačů je ve vlastnictví města a z toho plyne i název stánku – Zimní stadion Města Kadaň. Aktuálně má kapacitu 3000 míst. Zdroj: AZ RESIDOMO Havířov

Soupiska týmu

Ovšem nastávala otázka, s jakými hráči budou Trhači hrát. V době, kdy všechny týmy vrcholily přípravu na novou sezonu, tvořila Kadaň kádr, sháněla trenéry. Sportovním manažerem se stal jihlavskému publiku dobře známý legendární útočník Petr Klíma a trenérem Radek Kampf. V kádru ale nezůstal kámen na kameni. Noví jsou oba dva gólmani (Hamalčík, Kuchař), v obraně zůstali oproti loňské sezoně jen tři jména – odchovanec Dukly a bývalý jihlavský zadák Šimon Szathmáry, veterán Jakub Trefný (37 let) a Patrik Kadeřávek. Čerstvou posilou kadaňských obranných řad je i další bývalý Duklák Alexander Grebenjuk. V útoku pokračuje pět jmen – Jaroslav Kůs, Jan Müller, Josef Rindoš, Martin Tupý a Václav Rezek, jenž se krátce mihl v Jihlavě. Se zkušeným bekem Trefným je stejně starý i Lukáš Říha, který v extraligové sezoně 2004/2005 odehrál za Duklu 13 zápasů.

Soupiska Kadaně
Realizační tým Kadaně

Příprava a poslední zápas Kadaně

Během přípravného období sehrála Kadaň pouze pět zápasů, jenž možná byly ovlivněné tím, zda se v někdejším královském městu vůbec bude hrát hokej. Trhači dokázali sice dvakrát porazit druholigové Klatovy (5:2 a 5:3), ale dvakrát padli s nedalekým Sokolovem, hrajícím též 2. ligu (3:6 a 0:4) a v generálce na sezonu utrpěli debakl od Litoměřic 1:6.

Nově poskládaný tým se zatím hodně hledá i v Chance Lize. V prvním kole proti nováčkovi z Poruby doma ani jednou nevedl a prohrál 3:5. Poté přišel obrovský výprask ve Vsetíně, kde sice Kadaň po první třetině udržela bezgólový stav, ale Valaši nakonec vyhráli 11:0. V posledním utkání doma proti Benátkám se Trhači poprvé radovali z průběžného vedení, když otočili stav z 1:3 a 2:4 na 6:5, ale získané vedení z 58. minuty neudrželi. Deset vteřin před koncem vyrovnal Špaček a Benátečtí nakonec vyhráli díky trefě stejného hráče i v prodloužení.

3. kolo Chance Ligy, středa 12. září 2018: SK Trhači Kadaň – HC Benátky nad Jizerou 6:7 pr.
Branky a nahrávky: 22. Helt (Müller, Říha), 33. Šulek (Tupý), 41. Wágner (Klíma, Kůs), 45. Klíma (Kůs, Wágner), 49. Helt, 58. Klíma (Kůs, Szathmáry) – 17. Špaček (Chrtek), 22. Šír, 24. Duda (Maier), 39. Chrtek (Psota, Špaček), 48. Špaček (Husa), 60. Špaček (Kolmann, Niko), 65. Špaček (Zachar). Rozhodčí: Grech, Doležal - Kokrment, Šimán. Vyloučení: 2:10. Využití: 2:0. V oslabení: 0:2. Diváci: 350. Střely na branku: 30:45. Zblokované střely: 6:5. Vhazování: 49:30. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:3, 2:3, 2:4, 4:4, 4:5, 6:5, 6:7.

Sestava Kadaně: Hamalčík – Szathmáry, Kadeřávek, Grebeňuk, Janeba, Popela, Kachyňa, Franc – Wágner, Kůs, Klíma – Müller, Říha, Rezek – Šulek, Tupý, Helt – Svoboda, Rindoš.

Poslední vzájemný zápas:

49. kolo WSM Ligy 2016/2017: SK Kadaň – HC Dukla Jihlava 1:2 pr.
První třetina zápasu na ledě Kadaně vyšla lépe Dukle, kterou poslal do vedení v sedmnácté minutě Adam Zeman a krátce poté navíc chytil Jakub Škarek trestné střílení Darka Hejcmana. Druhá dvacetiminutovka přinesla dvě šance na každé straně, ale stav se neměnil. Další gól tak padl až ve 48. minutě, kdy domácí Adam Raška využil nedorozumění v jihlavské rozehrávce. Zápas následně dospěl do prodloužení, ve kterém měla více šancí Dukla a také jej rozhodla. Červenožlutí dostali výhodu teprve druhé přesilovky v utkání a Filip Seman usměrnil do sítě střelu Jiřího Říhy - 1:2 po prodloužení. Dukla tak vyhrála v Kadani po dvou letech.

Branky a nahrávky: 48. Raška (Kaše) – 17. Zeman (Hubáček, Bilčík), 64. Seman (Říha, Čachotský). Rozhodčí: Zubzanda – Kajínek, Votrubec. Vyloučení: 2:4. Využití: 0:1 V oslabení: 0:0. Diváci: 350. Střely na branku: 34:26. Průběh utkání: 0:1, 1:1, 1:2.

Petr Vlk (HC Dukla Jihlava): My jsme sem přijeli v sestavě, kdy máme spoustu zraněných a nemocných hráčů. I přes to, že jsme si v určitých fázích vytvářeli příležitosti, možná že i ze zkušenosti nějakých kluků, jsme příležitosti neproměnili. Dostali jsme se do vedení, ale bohužel našimi chybami jsme dali soupeři příležitosti, který z jedné šance vyrovnal. Prodloužení jsme odehráli velice dobře a zasloužili jsme si bod navíc.

Jaroslav Beck (SK Trhači Kadaň): Jihlava je pořád jedním z favoritů ligy, podle toho se s ní musí hrát. První třetina byla od nás zbytečně opatrná. Z pasivity jsme dostali gól a Jihlava šla do vedení. Pro nás bod je málo, myslím si, že za druhou polovinu jsme se něco navíc zasloužili. Jihlava je po každém brejku, každé přihrávce strašně nebezpečný tým, což nás v tlaku a důrazu do brány brzdilo. Je to všechno před námi, hrajeme dál, jedeme do Třebíče, kam se jedeme poprat o body.