Ježek proti Zubrovi poprvé v play-off. Dukla v boji o semifinále vyzve Přerov

06.03.2022 / Tomáš Lysý

Zápasy Dukly proti Přerovu bývají velmi často vyrovnané a nejinak tomu zřejmě bude i ve čtvrtfinále Chance ligy 2022. Oba celky proti sobě poprvé nastoupily v sezoně 2015/2016 a od té doby vzájemně změřily síly devatenáctkrát. O maličko lepší bilanci má Dukla, která ovládla deset zápasů (jeden za dva body) oproti devíti výhrám Přerova, z toho šestkrát v základní hrací době. Také počet získaných bodů a skóre jsou hodně vyrovnané, tedy 32:25 na body při bilanci gólů 50:41. Zdá se, že tohle čtvrtfinále by mohlo být nejvyrovnanější ze všech čtyř. Proto nás pojďte podpořit. Při sérii hrané na tři vítězné zápasy budou důležité už první dva zápasy, které Dukla odehraje na domácím ledě. Ve čtvrtek 10.3. a v pátek 11.3. od 17:30 hodin - vstupenky zde.

Sezona 2015/2016

Čtyři zápasy, na body 7:5 pro Duklu při skóre 11:9

Že bitvy Dukly proti Přerovu budou hodně vyrovnané, to ukázal již první vzájemný zápas v historii. Jihlava proti Zubrům vedla v 11. minutě již 2:0, když se trefili hráči ze současného červenožlutého kádru Josef Skořepa a Tomáš Harkabus. Jenže ve druhé třetině dokázali Zubři vyrovnat a poté urvat zápas v nájezdech - 2:3 po sn. A abychom nezapomněli ani na Přerovské, tak na tento zápas ze současného kádru pamatuje Jiří Goiš, Matouš Kratochvíl a Šimon Kratochvíl. Zajímavostí je, že za Přerov nastoupili např. Vlastimil Dostálek, Michal Popelka či Filip Stoklasa, kteří později hráli i v jihlavském dresu. V odvetě se radovali také Přerovští, kteří pokazili Dukle sérii čtyř výher v řadě. Dukla i vinou častých vyloučení a dvou oslabení tří proti pěti prohrála 2:3 gólem z 55. minuty. Jihlavští hokejisté jako by se po dvou prohrách skutečně naštvali. Ve třetím vzájemném mači sezony totiž vedli v šestnácté minutě již 2:0 a nakonec zápas dotáhli do výhry 3:1, když gólmanovi Davidu Honzíkovi chyběly dvě minuty k čistému kontu. Následně Dukla dobyla poprvé v historii i MEO Arénu. Po bezbrankové první části se totiž ve druhém dějství dostala do vedení 3:1 a když Přerov ve třetí třetině snížil, kontroval v závěru Richard Diviš trefou do prázdné klece na 4:2.

První vzájemný zápas obou týmů v historii pamatuje i zakončující Filip Seman (uprostřed s číslem 24), který tehdy asistoval u gólu dalšího současného Dukláka Tomáše Harkabuse na 2:0. Foto: Libor Plíhal / Jihlavský deník

Sezona 2016/2017

Čtyři zápasy, na body 5:7 z pohledu Dukly při skóre 10:9

Další sezona, další velká přetahovaná. V prvním utkání vedla Dukla na horkém přerovském ledě 1:0 trefou pozdějšího nejproduktivnějšího beka sezony a nejlepšího střelce-obránce v Chance lize Jiřího Říhy. Ale domácím vyšel vstup jak do druhé, tak do třetí třetiny a nakonec vyhráli 2:1. V domácím utkání se zrodil stejný výsledek, taktéž pro Zubry. Díky třem vydařeným minutám ve druhé části vstřelili Přerov dva góly. Domácí měli ve třetí třetině obrovský tlak. Po 134 minutách prolomila Dukla střelecké trápení Davidem Březinou, ale vyrovnat se jí už nepodařilo - 1:2. Tehdy zapsali červenožlutí čtvrtou porážku v řadě a fanoušci se hodně bouřili. Vedení a trenéři s hráči ale řešilo vše chladnou hlavou, což byla správná volba, jak se ukázalo v dalším průběhu sezony. Na první vítězství proti Přerovu si tak Dukla musela počkat až do 39. kola. Ale výhra se nerodila lehce. Přerov třikrát vedl, srovnání zařídil 55 sekund před koncem základní části Adam Zeman. Zápas rozhodl až penaltový rozstřel, úspěšnější díky Davidu Březinovi a Miroslavu Svobodovi pro Duklu - 4:3 po sn. Měsíc a půl poté jela Jihlava na led Přerova v okleštěné sestavě, šanci ve čtvrté lajně dostali mladící Aleš Heinrich a Richard Peschout. Nebylo to ale znát. Ačkoliv současný přerovský hráč Šimon Kratochvíl otevřel již ve třetí minutě skóre, Dukla na konci první části srovnala a ve 45. minutě vedla již 3:1. Domácí ještě snížili, ale Tomáš Jiránek v 60. minutě trefil prázdnou klec a znovu se tak urodila jihlavská výhra 4:2.

Dne 19.11.2016 se zrodila první přerovská výhra na jihlavském ledě. Nezabránili jí ani Tomáš Čachotský s Vlastimilem Bilčíkem, kteří i nyní hrají za Duklu. Gólman Luboš Horčička vychytal svému týmu výhru 2:1. Foto: Tomáš Buksa

Sezona 2018/2019

Čtyři zápasy, na body 9:3 pro Duklu při skóre 14:7

Nejlepší sezona Dukly proti Přerovu. Oba soupeři se utkali hned v prvním kole. Jihlava vedla po dvaceti minutách trefou Jakuba Suchánka, ale ve druhém dějství červenožluté nepodržel gólman Jan Brož a Přerov rázem vedl 5:2. I když Jihlava v závěru stejné třetiny snížila ex-přerovským hráčem Vlastimilem Dostálkem a týž hráč ve 41. minutě dal další gól, více tref už nepadlo a Zubři vyhráli 5:4. Druhé vzájemné utkání bylo jasně ve prospěch jihlavských hokejistů. Góly postupně vstřelili Tůma, Vála, Werbik, Jiránek a Štebih a gólman Jan Brož složil reparát za předešlý vzájemný mač - 5:0. Na přerovském ledě pak domácí dvakrát odpověděli na jihlavské vedení, ovšem na gól Lukáše Anděla ze 34. minuty již recept nenašli a pojistku přidal Nik Werbik, tentokrát nikoliv do prázdné branky, ale již ve 48. minutě. I v této sezoně tak Dukla vyhrála v MEO Aréně 4:2. Vítězný hattrick a další nula pro gólmana přišla ve čtvrtém vzájemném utkání. Jediným úspěšným střelcem byl ve 35. minutě Matěj Pekr - 1:0.

Přerovský fantom Lukáš Klimeš se v sezoně 2018/2019 na jihlavském ledě dvakrát snažil, seč mu síly stačily. Porážky 0:5 a 0:1 ale neodvrátil. Foto: Markéta Křížová

Sezona 2019/2020

Dva zápasy, na body 4:2 pro Duklu při skóre 3:2

Na tuto sezonu by Dukla nejradši zapomněla, jelikož se nedostala do vyšší nadstavby a bojovala o postup do předkola play-off z nadstavby spodní. Zápasy proti Přerovu jí ale vyšli. Ještě pod vedením trenéra Petra Vlka a Františka Zemana dovezli červenožlutí domů výhru 3:1, když z řad domácích překonal Jana Brože jen Matouš Kratochvíl, další hráč ze současného kádru Zubrů. V Jihlavě už střídačce Dukly velel Viktor Ujčík s Karlem Nekvasilem, ale jejich svěřenci po celých 65 minu nenašli recept na Lukáše Klimeše. Army game 2019 nakonec rozhodl Šimon Kratochvíl, jenž bude mít na červenožluté spadeno i ve čtvrtfinále 2022 - 0:1 po prodllužení.

Josef Skořepa a Lukáš Klimeš se proti sobě mohou postavit i tentokrát, stejně jako v Army game 2019. Foto: Nela Dittrichová

Sezona 2020/2021

Dva zápasy, na body 1:5 z pohledu Dukly při skóre 5:8

Vinou pandemie koronaviru se v loňské sezoně utkaly oba týmy pouze dvakrát, navíc během jednoho týdne. Dukla nejprve doma padla s Přerovem 2:4, což je už klasický výsledek vzájemných zápasů, když hostující tým vyhraje. V tomto utkání se opět trefil jihlavský kanonýr Josef Skořepa. O týden později vedli Jihlavští na přerovském ledě v 56. minutě již 3:1. O branky se postarali Matěj Zadražil, Tomáš Harkabus a Vítězslav Brož. Jenže v posledních třech minutách domácí srovnali na 3:3 a Přerov dokonal obrátku v nájezdech - 4:3 po sn.

Zápasy Dukly proti Přerovu jsou většinou hodně vyrovnané s větším či menším množstvím vyloučených hráčů. Vlastimil Bilčík soupeře hodně zná, v jihlavském dresu proti Přerovu nastupoval během čtyř sezon ze šesti. Foto: Markéta Křížová

Sezona 2021/2022

Tři zápasy, na body 6:3 pro Duklu při skóre 7:6

V letošním ročníku chtěla Dukla svému týmu oplatit dvě prohry z předešlé sezony. A ve dvou případech se povedlo. Doma Jihlava vedla po první třetině již 3:0. Do druhé třetiny šel místo Petráska do branky Postava, kterého už nikdo z červenožlutých nepřekonal a po špatné třetí části nakonec Jihlava vyhrála „jen“ 3:1. Na ledě soupeře šlo o podobný scénář. Červenožlutí totiž po první třetině vedli 2:0 a Petráska opět střídal Postava. Přerovští ale ve 31. minutě už jen stačili snížit na konečných 1:2. Závěrečný zápas máte všichni ještě v živé paměti. Jihlava doma rychle vedla Filipem Heltem, ovšem Přerov v rozmezí 28. – 50.minuty čtyřmi góly otočil stav a gólový účet zápasu už jen krátce poté uzavřel Tomáš Čachotský - 2:4.

V posledním vzájemném mači poslal Duklu rychle do vedení Filip Helt, ovšem poté už drželi taktovku zápasu v rukou Přerovští. Foto: Nela Dittrichová