Na Vysočině bych rád zůstal, netají se kapitán Tomáš Ficenc

22.03.2012 / Zdeněk Kamínek ml.

Čtyřiatřicetiletý obránce a kapitán Tomáš Ficenc dovedl Duklu Jihlava v letošním ročníku do semifinále. Ve druhém kole vyřazovacích bojů padli svěřenci trenérů Petra Vlka a Patrika Augusty proti Ústeckým Lvům 1:4 na zápasy. Dukla mohla konec sezóny odvrátit, sto dvacet sedm sekund před koncem řádné hrací doby si nastavený čas vynutil Miloslav Gureň. V loterii zvané samostatné nájezdy nedokázali hokejisté Jihlavy nalézt recept na ústeckého strážce brankoviště Vladislava Koutského.

Jihlavě skončila ve středu 21. března 2012 nešťastně sezóna 2011/2012. Podle kapitána jihlavského týmu Lvi lepším týmem nebyli. „V pátém semifinálovém zápase vyhrál opět šťastnější. Soupeř lepší nebyl, my jsme bohužel nedotáhli utkání do vítězného konce. Obdrželi jsme dvě minuty před koncem řádné hrací doby nešťastný gól, který by asi nikdy normálně nepadnul,“ hodnotil bezprostředně po posledním měření sil v letošním ročníku Tomáš Ficenc, jenž litoval také neproměněných penalt. Jihlavští jeli v sérii celkem šest samostatných nájezdů, ale ani jednou nedokázali nalézt recept na výborně chytajícího Vladislava Koutského.

„Nájezdy nám nešly. Nevstřelili jsme ani ve středu jediný gól, doma to bylo totožné. Ústecký brankář chytal dobře, ale měl i hodně štěstí. Pomohli jsme mu někdy laxním zakončováním,“ myslí si odchovanec jihlavského hokeje, který hledal i klíčový moment celé semifinálové série.

„Zlomový byl třetí zápas, ve kterém jsme vedli, ale nakonec jsme po samostatných nájezdech prohráli. Nevzdávali jsme se. Ve středu jsme do Ústí nad Labem jeli pro vítězství, chtěli jsme sérii vrátit do Jihlavy. To se nepovedlo, sezóna skončila. Semifinále bylo z naší strany dobré, všichni jsme makali na maximum,“ nechala se slyšet dukelská dvaadvacítka, která na severu Čech v letech 2006 – 2008 působila.

„Je to téměř pět let, co jsem hrával v Ústí nad Labem. Líbí se mi tady a rád ve Zlatopramen Areně hraji. Mám v Ústí nad Labem spoustu kamarádů, ale zápasy pro mě už nejsou tolik pikantní. Chtěl jsem Severočechy více potrápit, měli jsme na to. Žádnou odměnu jsem na vyřazení vítěze základní části nevypsal, v play-off to nemá význam, motivace je jasná, a to postoupit. V sezóně ano, ale vypisovat něco ve vyřazovacích bojích je zbytečné,“ zavzpomínal Ficenc, kterému letos smlouva v celku Dukly končí.

„Uvidíme, jak se obě strany dohodnou. Z mé strany by zájem byl, je to otázka následujících dnů. Chtěl bych zůstat s rodinou v Jihlavě, extraliga je pro mě už asi uzavřená kapitola. Program pro následující dny zatím nevíme, trenéři to s námi jistě brzy proberou a informují nás. Pravděpodobně se začneme chystat na novou sezónu,“ svěřil se k angažmá na Vysočině.

„Myslím, že pokud bychom se ohlédli za celou sezónou zpětně, pro tým Jihlavy letošní sezóna úspěšná byla. Skončili jsme čtvrtí, loni třetí. I čtvrté místo je dobré, v loňském roce jsme jasně vypadli v semifinále s Chomutovem. Letos byla série vyrovnaná, Slovan byl jen o gól lepší,“ pokračoval dobře stavěný obránce, který v tabulce týmové produktivity v play-off obsadil osmé místo (v play-off 12 zápasů; 1+3 a v základní části 47 zápasů; 6+13).

„Na individuální statistiky příliš nehledím, to je pouze plus. Jde mi hlavně o tým a více mě zajímají statistiky týmové než individuální. Na to se v mém věku nehraje,“ prohlásil týmový čtyřiatřicetiletý zadák, který loni získal s Vítkovicemi titul vícemistra v Tipsport extralize.

„Zahrát si semifinále a finále extraligového play-off pro mě bylo loni velkým zpestřením. Nechyběla parádní atmosféra, bylo to super. Vítkovice letos dopadly s Pardubicemi podobně jako my s Ústím nad Labem. Vítkovice na rozdíl od nás obdržely vyrovnávací branku v poslední minutě a ještě navíc v sedmém zápase. Poté přišla další studená sprcha v úvodu prodloužení. Přál jsem jim, aby postoupily. Je to další mančaft, kde jsem působil a mám ho furt rád. Ocenil jsem, že se loni ozvaly a měly o mě zájem. Titul v extralize může nyní vyhrát kdokoli, je to vyrovnané. V play-off se mažou veškeré rozdíly, hraje se na krev,“ připomněl si loňské působení v nejvyšší tuzemské hokejové soutěži.

Ficenc se na závěr vyjádřil i k prvoligovému finále I. hokejové ligy ČR. „Před sezónou je vždy dané, že bude hrát Ústí nad Labem s Chomutovem. Lvi mají hotovo a mohou odpočívat. Chomutov stále nepostoupil a musí ještě jednou ze dvou pokusů zdolat Olomouc. Není vyloučené, že finále play-off bude hrát Olomouc. Prvoligový titul a boj o extraligovou baráž přeji více Ústeckým Lvům, mám tu známé a působil jsem tady. Nám se v základní části dařilo více na Chomutov, proti Ústí nad Labem jsme nezískali jediný bod. Z naší strany je lepší Slovan. Škoda, že jsme si zkazili závěr základní části, mohli jsme skončit třetí a narazit právě na Chomutov, na který se nám dařilo,“ uzavřel Ficenc.
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Dukla Jihlava
HC RT TORAX Poruba