Duklu čeká veledůležitý domácí souboj se Šumperkem

12.02.2013 / Zdeněk Drla

Základní část aktuálního ročníku první hokejové ligy spěje mílovými kroky do svého závěru. Zbývá odehrát tři soutěžní kola, ve kterých jde opravdu o hodně. Sedm týmů prvoligového pelotonu má jistou účast v play-off, další o poslední volné místo bojují. Řada celků si ještě může v posledních třech kolech vylepšit výchozí postavení před vyřazovacími boji, týmy na samém chvostu tabulky by si zase rády připsaly nějaký ten bodík, jenž může mít v boji o záchranu prvoligové příslušnosti cenu zlata. Ve hře je stále devět bodů...
Jihlavskou Duklu čeká ve středu 13. února od 17:30 hodin domácí souboj se Šumperkem, v sobotu vyráží do Benátek nad Jizerou, základní část zakončí doma v pondělí 18. února duelem s Kadaní.

Devětačtyřicet kol základní části už má za sebou právě probíhající ročník první ligy. Některá z nich přinesla zajímavé výsledky, překvapivá vítězství outsiderů i nečekané pády favoritů. Pět měsíců tvrdých bojů vyvrcholí v následujících několika dnech, kdy jsou na programu poslední tři kola. Kdo se bude pyšnit titulem "Vítěz základní části"?, kdo půjde do vyřazovacích bojů z lepší výchozí pozice, na koho zbude nakonec černý Petr v podobě devátého místa, prvního nepostupujícího? To vše se dozví hokejoví fandové již příští pondělí, kdy základní část soutěže končí 52. kolem.

Jihlavská Dukla může ještě zabojovat o konečné páté místo. Hodně napoví její středeční domácí souboj s jedenáctým Šumperkem, který sice má ještě teoretickou možnost účasti mezi osmičkou nejlepších, jeho šance se však pohybují spíše v rovině snů. Celek ze severu Moravy ztrácí na aktuálně osmé Královské lvy osm bodů a v cestě mu kromě Dukly stojí ještě Horácká Slavia Třebíč a na samý závěr soutěže Ústečtí Lvi. Draci se tak budou muset s největší pravděpodobností spokojit s účastí ve skupině "o baráž", tedy se souboji s týmy, které se umístí po základní části na devátém až čtrnáctém místě. Dva nejhorší celky (získané body v průběhu základní části všem účastníkům "barážové" skupiny zůstávají - pozn. aut.) z této skupiny pak budou hrát s vítězi play-off tří druholigových skupin o účast v následujícím prvoligovém ročníku.

14. Písek        49 103:203  36

Právě se Šumperkem má Dukla v letošní sezoně poměrně vyrovnanou bilanci. Hned v prvním vzájemném měření sil v sezoně Severomoravané přesvědčili, že z jejich dračí sluje se body neodvážejí příliš často. V jedenácté kole prohrála Jihlava v Šumperku 2:3. Další dva duely už vyzněly lépe pro červenožluté, i když výsledek nebyl ani v jednom případě jednoznačný - ve 24. kole přehrála Jihlava Draky doma na Horáckém zimním stadionu 4:3, kolo s pořadovým číslem třicet sedm pak opanovali svěřenci trenéra Petra Vlka v podhůří Jeseníků v poměru 3:1, když třetí gól hostů z krajského města Vysočiny zaznamenal dvě vteřiny před koncem do prázdné brány Martin Filip.

Statistikám Šumperku kraluje zkušený obránce Aleš Holík s 32 kanadskými body za 13 gólů a 19 asistencí, nejlepším střelcem týmu je Adam Červenka s patnácti přesnými zásahy a stejným počtem finálních přihrávek. Do brankoviště se nejčastěji staví Tomáš Štůrala, jenž je po třebíčském Marku Čiliakovi druhým nejvytíženějším maskovaným mužem druhé nejvyšší tuzemské soutěže. S procentuelní úspěšností zákroků lehce nad devadesát procent mu patří patnáctá příčka mezi všemi gólmany.

Šumperští hokejisté "servírují" svým fanouškům pořádnou porci hokeje. Vždyť hned v jedenácti případech šel jejich zápas do prodloužení nebo o výsledku rozhodovaly samostatné nájezdy. Desetkrát odjížděli Draci z ledu jako vítězové a majitelé bonusového bodu.

Minulé kolo: Dukla padla, Šumperk urval body za minutu dvanáct

V sobotním 49. kole zajížděla Dukly na led Litoměřic, prvních patnáct minut zápasu by asi nejraději hráči s Ježkem na prsou vymazali z paměti - domácí hokejisté Stadionu, kteří stále živí naději na postup mezi osm nejlepších týmů soutěže, se totiž dokázali hned třikrát gólově prosadit, ve druhém dějství přidali dokonce čtvrtý gól. Korekce konečné podoby skóre se Dukla dočkala ve třetím dějství, kdy zužitkoval souhru v přesilové hře Michal Jeslínek. Jihlava prohrála v Litoměřicích 1:4.

To Šumperští připravili svým fanouškům na domácím ledě opravdové drama. Od 33. minuty prohrávali s Kadaní 1:2. Cenný bod za remízu 2:2 vystřelil deset vteřin před koncem základní hrací doby při power-play Michal Hlinka, hned v první minutě prodloužení zajistil Drakům bonusový bod kapitán Aleš Holík. Šumperk bral dva body za výhru v nastaveném čase již potřetí v řadě.

JAK NA DRAKY? Při minulém duelu mezi Duklou a Šumperkem (ve 24. kole ve středu 21. listopadu 2012) hájil dračí svatyni exjihlavský Vratislav Vajner. Takhle se jej snažil překonat Michal Jeslínek. Najdou jihlavští střelci recept na šumperské gólmany i ve středu? Foto: Zbyněk Zápotočný