Do Jihlavy míří Most. Zopakuje Dukla kanonádu ze severu Čech?

09.11.2014 / Zdeněk Drla

Na Horácký zimní stadion přijíždí Most. Tým z podhůří Krušných hor je pro Duklu rozhodně oblíbenějším soupeřem, než třeba nevyzpytatelná Kadaň. V minulé sezoně ztratili svěřenci Petra Vlka s mosteckým Baníkem pouhý bod. V desátém kole této sezony zdecimovali Severočechy 12:4! Zopakuje Dukla kanonádu ze začátku října?
Zápas mezi Duklou Jihlava a Mostem začíná na Horáckém zimním stadionu v pondělí 10. listopadu 2014 v 17:30 hodin.

Během posledních třech sezon sehrála Dukla s Mostem dvanáct duelů, ten zatím poslední, třináctý, je vepsán v kalendáři aktuálního soutěžního ročníku. Dukla v normální hrací době prohrála pouze dvakrát, jednou ztratila bod v nastaveném čase. Jenže to bylo v dobách, kdy Most patřil k "otloukánkům" první ligy a soupeři si v zápase s ním vylepšovali skóre. To letos (až na zmiňovaný dvanáctigólový příděl a prohry 0:6 a 2:7 s Českými Budějovicemi) zdaleka neplatí. I když Most střídá výhry s prohrami, výrazné debakly se mu letos zatím vyhýbají.

V posledních dvou kolech brali svěřenci trenéra Václava Baďoučka plný počet bodů za shodné výhry 2:1 v Prostějově a doma s Litoměřicemi. V tabulce jsou sice až dvanáctí, na svém kontě ale mají už 27 bodů a dvanáctibodový náskok na předposlední Prostějov.

Pohled do statistik

Most před sezonou ohlásil plán vyhnout se záchranářským starostem. Prozatím se mu to daří. Náskok na poslední dva týmy tabulky činí zmiňovaných 12 bodů na třináctý Prostějov a 18 bodů na poslední Havlíčkův Brod. Vedení klubu se netajilo přáním okusit vyřazovací boje, které letos sehraje více týmů, neboť bylo zařazeno předkolo play-off (na tři vítězné zápasy se o dvě volná místa ve čtvrtfinále utkají sedmý s desátým a osmý s devátým týmem tabulky po základní části - pozn. aut.).

Severočeši výrazně prohloubili spolupráci s Litvínovem, ofenzivu posílily zkušené tváře extraligy - Vojtěch Kubinčák, Jan Alinč či Tomáš Divíšek. Prvně jmenovaný vévodí týmovému kanadskému bodování. Na svém kontě má 17 bodů za devět gólů a osm asistencí. Zároveň je nejlepším střelcem Baníku.

V brankovišti se objevili prozatím tři gólmani. Největší porci minut odchytal jedenadvacetiletý Lukáš Horák. Jeho úspěšnost zákroků se pohybuje nad 92 procenty. O rok mladší Jakub Soukup, také produkt litvínovské hokejové líhně (úspěšnost zákroků 91,28%). Třiadvacetiletý Vladislav Habal z Karlových Varů odchytal za Most necelou jednu třetinu.

Poslední vzájemný zápas

Psala se sobota 4. října 2014 a Dukla zažila na severu Čech hodně povedený večer. Jihlavští hokejisté zahájili duel 10. kola tím nejlepším možným způsobem. V prvním dějství soupeře doslova zdecimovali pěti přesnými zásahy, přičemž se dvakrát trefil do černého Marek Melenovský. Ve druhé části se jihlavský brankostroj nezastavil, červené světlo rozsvítil hned třikrát. V závěrečné periodě byla pokořena pověstná desítka, kterou zpečetil Petr Štěpánek. Poslední dva góly vsítili Michal Důras a Marek Prokš. Dukla tak rozdrtila Most vysoko 12:4.

HC Most - HC Dukla Jihlava 4:12

Branky a nahrávky: 17. Bojer (Smolka, Mical), 23. Hora (Havelka, Mical), 27. Havelka (Mical, Bojer), 50. Kokeš – 9. Čáp, 10. Březina (Zadražil, Prokš), 15. Melenovský (Schejbal, Důras), 19. Čachotský (Čáp), 19. Melenovský (Důras), 24. Mikeš (Čachotský), 28. Kuřítko (Důras), 29. Čáp (Mikeš, Čachotský), 49. Mikeš (Čachotský, Čáp), 55. Štěpánek (Prokš, Březina), 57. Důras (Melenovský, Kuřítko), 60. Prokš (Štěpánek, Zadražil). Rozhodčí: Sýkora – Svoboda, Štětina. Vyloučení: 5:6, navíc Havelka (MST) 10 minut nesportovní chování. Využití: 3:3. V oslabení: 0:2. Diváci: 288. Střely na branku: 35:45. Průběh utkání: 0:3, 1:3, 1:5, 2:5, 2:6, 3:6, 3:9, 4:9, 4:12. Třetiny: 1:5, 2:3, 1:4

HC Most: Horák (21. Soukup) – Kousalík, Čížek, Kasal, Charousek, Hora, Havelka, Kokeš – Mical, Smolka, Bojer – Kubinčák, Alinč, Válek – Nedrda, Slavíček, Tauš – Zavřel, Hanzl, Petruška
HC Dukla Jihlava: Sáblík – Čáp, Štebih, Dobrovolný, Podlipnik, Zadražil, Schejbal – Čachotský, Zeman, Mikeš – Březina, Melenovský, Důras – Kuřítko, Štěpánek, Prokš – Malec

Duklu trápí rozsáhlá marodka

Seznam zraněných či nemocných hráčů Dukly Jihlava je hodně početný. Trenéři Petr Vlk a František Zeman nemohou do pondělního zápasu počítat se zraněnými hráči Tomášem Kalábem, Markem Prokšem a Davidem Březinou (ten se zotavuje z likvidačního ataku kladenského Tomáše Kloučka), Markem Melenovským, Filipem Semanem, Patrikem Přidalem a nemocným Jakubem Mataiem. Otazník visí nad startem Adama Zemana, který si v první třetině utkání v Kadani přivodil nespecifikované zranění v horní části těla. „Počet zraněných a nemocných je velký, ale musíme se s tím vyrovnat a zápas vyhrát,“ říká před duelem 23. kola jednatel Dukly Jihlava Bedřich Ščerban.

TUCET GÓLŮ V MOSTĚ. Dukla nastřílela v prvním vzájemném utkání v Mostě dvanáct gólů. Kolikrát se budou radovat fanoušci červenožlutých v odvetě na Horáckém zimním stadonu? Foto: Josef Plechatý

23. kolo: pondělí 10. listopadu 2014

ČEZ Motor České Budějovice - HC AZ Havířov 2010 (ne 9.11. v 17:00)
SK Horácká Slavia Třebíč - SK Kadaň (17:30)
HC Dukla Jihlava - HC Most (17:30)
Salith Šumperk - Piráti Chomutov (18:00)
HC Rebel Havlíčkův Brod - Rytíři Kladno (18:00)
HC Stadion Litoměřice - HC Benátky nad Jizerou (18:00)
LHK Jestřábi Prostějov - HC Slovan Ústí nad Labem (18:00)