4:5sn
(1:0, 1:2, 2:2 - 0:0 - 1:2)

Drama v Ostravě přineslo Dukle dva body

23.01.2008 / Lukáš Bajgar

V jihlavském dresu se třiadvacetiletý Michal Holuša v letošní sezoně neprosadil, a tak se vrátil zpět do mateřské Ostravy. A ve středu večer se mu dařilo, paradoxně proti Dukle, připsal si branku a asistenci. Dramatický zápas dospěl za stavu 4:4 do prodloužení, i když hosté nebyli daleko od prohry. V zápase plném zvratů srovnával kapitán Oldřich Bakus až v poslední minutě třetí dvacetiminutovky. V pětiminutovém nastavení branka nepadla, v nájezdech rozhodl o výhře Radek Míka.
23.01.2008 17:00, 1. liga ČR - 38. kolo

Sareza Ostrava

Štěpánek - Ovšák, Vnenk, Holík, Černák, Vajda, Gulda - Káňa, Najdek, Řípa - Svačina, Hubáček, Bokroš - Červenka, Holuša, Bartoš M. - Urban, Novák, Mikula
4

HC Dukla Jihlava

Řehoř - Míka, Ficenc, Kolafa, Staněk, Kuchyňa, Štrach, Duben, Martinka - Kopecký, Bakus, Kubát - Říha, Hanzal, Krupka M. - Fiedler, Hradecký, Čachotský - Suk, Man, Krupka L.
5
Branky a nahrávky: 6. Bartoš M. (Holuša), 29. Holuša (Bartoš M., Červenka), 54. Najdek (Svačina), 56. Svačina (Černák, Najdek) – 28. Bakus (Ficenc, Míka), 38. Ficenc (Kubát), 46. Kolafa (Hradecký, Staněk), 59. Bakus (Ficenc, Míka), rozhodující nájezd Míka. Rozhodčí: Trombík - Barteček, Koliba. Vyloučení: 8:6. Využití: 1:3. Diváci: 565. Střely na branku: 46:45. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3, 4:3, 4:5.

Průběh utkání

Středeční utkání mezi domácí Sarezou Ostrava a hosty z Vysočiny načaly nenápadné akce domácího Holíka a hostujícího Hanzala, jenž zakončoval v pádu na kolenou. Prvně a opravdově musel prokázat své řemeslo ostravský gólman až proti Hradeckému, který po milimetrovém pasu Čachotského poslal touš do výstroje muže v masce, odkud se ten odrazil mimo tři tyče. Na druhé straně se zapotil Řehoř necelé dvě minuty poté, Řípa ale po křižném pasu napálil kotouč do bleskurychle se přesunujícího brankáře Jihlavy. Skóre se měnilo téměř vzápětí, Martin Bartoš zasunul černý projektil za bezmocného kasaře po Holušově vybídnutí v početní výhodě. I přes jednobrankové vedení byl obraz hry více než jen vyrovnaný, hosté drželi optickou převahu, ale vyjma nenadálého výpadu Mana, který nakonec minul, měli šancí jako šafránu. Ostravští zahrozili ve dvojnásobné převaze, ale duo Svačina – Hubáček zvolilo krásu místo efektivity a Řehoř nakonec v poklidu kotouč pokryl. Ihned po buly napálil prvně jmenovaný břevno jihlavské kasy. A když od modré nepropálili Ficenc s Čachotským domácího Štěpánka, odcházeli hosté do kabin s jednobrankovým mankem.

V úvodních minutách prostřední části hry hýřili aktivitou hráči ve žlutých dresech, Štěpánek tak musel čelit řadě pokusů z holí Míky, Hradeckého, Mana či Martina Krupky z mezikruží. Ovšem nejednalo se o vyložené tutovky, Sareza zase hrozila z brejků – první z nich skončil na tyči (to střílel Mikula) a další v podání Nováka musel řešit Řehoř obětavým pádem, ale naštěstí pro něj forvard ani nevystřelil. Jihlava se dočkala vyrovnání tři minuty před polovinou normální hrací doby, v přesilovce namazal Ficenc Oldřichu Bakusovi a ten z těžkého úhlu trefil víko Štěpánkovy svatyně. Hra se ještě pořádně nerozběhla a domácí se opět ujali vedení, Michal Holuša ukázal spoluhráčům, kam mají přihrát a nekompromisně prostřelil vše, co mu stálo v cestě. Ostravští hokejisté ožili, Svačina se vyřítil na protější kasu, Kolafa jej zahákoval a sudí Trombík zkřížil ruce nad hlavou. Nabídnuté šance se ale mladý útočník nechopil. Po několika málo dalších minutách dostali domácí šanci na repete, Červenku stáhl k zemi Hanzal, ke střílení se postavil Ovšák, prakticky ale ani nezakončil. A když nedáš, tak dostaneš, praví jedno sportovní moudro. Tomáš Ficenc unikl v tandemu s Kubátem obraně Sarezy a po zpětné přihrávce druhého jmenovaného krásnou střelou vyrovnal. V samotném závěru unikl v oslabení Svačina a opět rozezvučel Řehořovu tyč, z kontrataku kapitán hostí Bakus poslal kotouč jen do rozkleku kasaře.

Třetí tercie přinesla velice pohlednou bitvu, v níž padly čtyři branky rovnoměrně rozložené mezi oba celky. Ale aby se tolik nepředcházelo, musí se zmínit dvě bekhendové finesy – domácí Najdkova a hostující Martina Krupky, obě brankáři zlikvidovali. Nyní již ke gólovým momentům: ve 46. minutě přinutil Martin Krupka domácího brankáře vyjet daleko z brány, zamířil jen do něj, dorážející Hradecký zase minul a až Tomáš Kolafa odkryté kleci nepovrhnul. A šancí na navýšení hubeného vítězství měli hosté více, především Kopecký s nastřelením ramene. Poslední minuty třetí části již rychle ubíhaly, když Robert Najdek nezištně tečoval Svačinovo nahození z rohu kluziště. Dvě minuty nato již Ostrava vedla, Vladimír Svačina ukázal, jak se bojuje o kotouč a jen díky své agilitě Řehoře překonal, do kasy se dostal i s pukem. Užuž se zdálo, že je o třech bodech rozhodnutu, když vtom udeřil Oldřich Bakus, nejenže využil přesilové hry ale i současné power-play a zároveň potrestal o několik vteřin nazpátek odmítnutou branku domácích do nikým nehlídané svatyně.

Prodloužení bylo jen krátkým intermezzem k nájezdům a nebýt Štrachova nastřeleného ramene, Ovšákova pokusu a Kuchyňova provětrání domácí lapačky, sledovali by diváci vyrovnanou partii bez jasných šancí. V nájezdech byli úspěšní tři borci z osmi možných, Čachotský poslal hosty do vedení, Najdek stav srovnal, Holuša ve čtvrté sérii neuspěl a Radek Míka blafákem za záda Štěpánka mocně oslavil zisk dvou bodů. Sareza Ostrava podlehla soupeři po samostatných nájezdech 4:5 a jen potvrdila, že na Duklu Jihlava v letošním ročníku nenašla optimální recept k vítězství.

Ohlasy trenérů

Karel Dvořák (Dukla Jihlava): „Z naší strany to nebylo povedené utkání. Udělali jsme mnoho chyb v obranné činnosti, o čemž svědčí dvě penalty nařízené proti nám. Se štěstím jsme v powerplay vyrovnali a získali jsme o jeden bod více než domácí.“

Jan Vavrečka (Sareza Ostrava): „Nejsem úplně nespokojen, ale v první třetině jsme nedali góly. Ve druhé třetině jsme měli tutovky, které jsme opět neproměnili. Musíme být mnohem důraznější v zakončení.“

Fotogalerie utkání

Fotogalerie