3:0
(1:0, 0:0, 2:0)

Dukle nevyšel vstup do roku 2009, z Třebíče jede bez bodu

03.01.2009 / Matěj Hráček

Jihlavským hokejistům letos derby nejdou. Kromě domácí výhry ve třetím kole právě nad Třebíčí všechny souboje se soupeři z Vysočiny prohráli. Tentokrát Dukla podlehla na ledě Horácké Slavie 0:3. V dramatickém zápase kralovali oba brankáři. Milana Řehoře překonal pouze ve 16. minutě Vilém Burian, další dvě branky přidali domácí až v závěru do prázdné branky. Třebíčský gólman Lev svoji klec uhájil před všemi pokusy Dukláků, neuspěl proti němu ani Hodek z trestného střílení.
03.01.2009 17:00, 1. liga ČR - 37. kolo

SK Horácká Slavia Třebíč

Lev - Hrbáček, Havran, Sedláček, Kaláb, Sláma, Bulička, Koktan - Čech, Zahradník, Obdržálek - Burian V., Nahodil, Stejskal - Pšurný R., Sojčík, Staněk A. - Přibyl, Vítek, Vrba
3

HC Dukla Jihlava

Řehoř - Andersons, Ficenc, Malena, Staněk P., Novák, Martinka - Říha, Bakus, Hodek - Man, Dolníček, Bezděk - Jonáš, Hradecký, Suk - Hanzal, Rytnauer, Mareš
0
Branky a nahrávky: 16. Burian V. (Nahodil, Stejskal), 59. Zahradník (Nahodil, Čech), 60. Čech (Hrbáček). Rozhodčí: Skoupý - Skopal, Brabec. Vyloučení: 7:8. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 3150. Střely na branku: 37:23. Průběh utkání: 3:0.

Průběh utkání

Derby mezi Horáckou Slavii a Jihlavou začalo minutou ticha za nedávno zemřelého dlouholetého kustoda Horácké Slavie, Karla Mertu.

Do samotného utkání vstoupila aktivněji v červeném hrající Třebíč. Horáci si hned od začátku svojí bojovností vytvořili tlak na soupeřovu branku a díky tomu i první přesilovou hru. Domácí prohřešek jihlavského hráče potrestat nedokázali. Další větší vzruch přinesla až 14. minuta. Domácím obráncům ujel Hodek a třebíčskému Havranovi nezbývalo nic jiného, než faulovat. Hlavní sudí okamžitě nařídil trestné střílení. Proti Jakubu Lvovi se rozjel sám faulovaný Hodek. Domácího gólmana se pokusil překonat střelou mezi betony, to se mu však nepodařilo, skóre stále zůstalo nerozhodné. Na začátku 16. minuty se zrodila situace, která prakticky rozhodla celé utkání. V přesilové hře Třebíče využil otevřeného prostoru ve středním pásmu Nahodil, který nahrál přesně Vilému Burianovi, jenž pokládajícího se Řehoře překonal blafákem.

Na začátku prostřední třetiny Dukla výrazně přidala. Oldřich Bakus se zjevil s kotoučem před domácím brankářem zcela osamocen, Jakub Lev však znovu svoje družstvo výborně podržel. Ve 28. minutě hrála Horácká Slavia další přesilovku, ve které se zrodilo několik zajímavých příležitostí. Nejprve pálil z první po přihrávce Sojčíka obránce Sláma, poté pálil od modré nebezpečně další z třebíčských beků, tentokráte Tomáš Kaláb. Poté hrála přesilovku také Dukla. Velmi nebezpečnou střelu vyslal na Lva jihlavský Pavel Staněk. Domácí brankář vůbec nic neviděl, nakonec Horáckou Slavii zachránila tyč! Zoufalí hosté již nevěděli jak dopravit kotouč za výborně chytajícího Lva, proto to v 36. minutě zkusili rukou, hlavní rozhodčí byl však všemu na blízku a branku neuznal. Když v 39. minutě třebíčský Staněk natřikrát nepřekonal Řehoře, bylo skóre stále spíše fotbalové - 1:0 pro Třebíč.

Ve 42. minutě mohlo být, jak se říká vymalováno, ovšem Aleš Staněk tváří v tvář hostujícímu gólmanovi neuspěl. Závěrečná třetina hry nebyla nějakým způsobem ani dramatická, Třebíč se snažila co nejvíce držet kotouč na svých holích, a když se hosté dostali do nějakého zakončení, vždy narazili na výborně chytajícího Lva. V 59. minutě si Jihlava vzala oddechový čas, a protože se vhazovalo v obranném pásmu domácích, hráli hosté v šesti mužích powerplay. Jenomže domácí zabojovali u mantinelu a Petr Zahradník dovezl pohodlně kotouč až do prázdné klece. V poslední minutě byl ještě vyloučen domácí obránce Sedláček, možná i proto Jihlava znovu hrála powerplay. I tentokráte Dukla hru bez brankáře nezvládla. Od vlastní střídačky vyhodil kapitán domácích Martin Čech, který stanovil konečné skóre zápasu mezi Třebíčí a Jihlavou na 3:0.

Ohlasy trenérů

Aleš Totter (Jihlava): „My ty derby neumíme. Myslím, že to je hodně v připravenosti a nažhavenosti, protože jak Brod, tak Třebíč ten nástup do zápasu a vůli po vítězství mají větší, než náš tým. To si musíme sáhnout do svědomí. V první třetině jsme nevyhráli jediný souboj, nebyli jsme vůbec v zápase. Dostali jsme výhodu trestného střílení, to nás mohlo nakopnout, bohužel jsme neproměnili a třetinu jsme dohráli v letargii. Hru jsme stáhli na tři pětky, totálně jsme překopali sestavu a hned v první minutě druhé třetiny jsme měli tutovku, kterou Bakus nedal. Nemohli jsme se dostat do trvalého tlaku, protože jsme měli ve druhé třetině moc vyloučených, a když jsme potřebovali hrát v pěti, přišlo zas nějaké vyloučení. Ve třetí třetině jsme začali být lepší, ale náš tým už se musel tlačit do útoku. Domácí to výborně odbránili a dneska nás vůlí a bojovností přehráli. Pak jsme riskli power-play, ale úplně nesmyslně jsme nechali beka na modré, domácí jdou čtyři do jednoho hráče a my čekáme na odražený kotouč před bránou, z toho padl gól na 2:0. Pak jsme dostali šanci hrát ještě šest na čtyři, ale bylo to bez střelby. Půl minuty si přihráváme a nevystřelíme. Domácí vyhráli zaslouženě, klobouk dolů a ještě jednou jim gratuluji."

Kamil Pokorný (Třebíč): „Jsem hodně spokojený, protože náš přístup k zápasu byl ukázkový. Hráči makali od první do poslední minuty na doraz a vrátilo se jim to v podobě vítězství. V první třetině jsme byli jasně lepší, trošku mě mrzí, že jsme nepřidali druhý gól, protože šancí jsme na to měli dost, ale Řehoř držel akcie Dukly. Kdybychom odskočili na dva, nebo tři nula, tak ten závěr mohl být klidnější. V závěru to bylo, jak mi říkáme „bez nervů“ a já chci hráčům poděkovat za předvedený výkon. Nechci vyzdvihovat jednotlivce, ale když gólman v takovémto vypjatém utkání udrží nulu, určitě si zaslouží uznání."