0:6
(0:1, 0:2, 0:3)

Dukla na ledě poslední Poruby jasně dominovala

21.01.2009 / Lukáš Bajgar

Jihlavští hokejisté si po nešťastné domácí prohře spravili chuť v Ostravě. Proti poslednímu celku tabulky Porubě se jim střelecky tentokrát dařilo a zvítězili 6:0. Čisté konto v brance Dukly udržel mladý gólman Filip Novotný, který opět zaskočil za ne ještě úplně doléčeného Řehoře. Do domácí sítě se dvakrát trefil Libor Bezděk, o další branky se postarali Oldřich Bakus, Jiří Man, Ladislav Rytnauer a Daniel Hodek.
21.01.2009 17:00, 1. liga ČR - 44. kolo

HC RT TORAX Poruba

Štefl (53. Iláš) - Ovšák, Vnenk, Suchý, Tesařík, Kania, Rangl, Vajda - Červenka, Najdek, Zdeněk - Kolařík, Bartoš, Mocek - Gelačák, Rehuš, Domian - Kalina, Jelšík, Bartošek
0

HC Dukla Jihlava

Novotný - Malena, Martinka, Ficenc, Andersons, Novák, Kašpar, Zelený - Man, Bakus, Hodek - Říha, Mareš, Bezděk - Hanzal, Dolníček, Rytnauer - Krupka
6
Branky a nahrávky: 11. Bezděk (Mareš, Říha), 31. Bakus (Man, Hodek), 40. Bezděk (Mareš, Říha), 44. Man (Bakus, Hodek), 52. Rytnauer (Zelený, Hanzal), 53. Hodek (Malena, Man). Rozhodčí: Přikryl - Klein, Novák. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 728. Střely na branku: 34:37. Průběh utkání: 0:6.

Průběh utkání

Středeční utkání sedmé Dukly Jihlava s poslední Porubou mohlo přinést pohledné utkání, v němž se pokusí domácí o nemožné a přiblíží se na dostřel týmům nad nimi, nebo jihlavskou hnanou touhu za upevněním si výhodné pozice pro nadcházející vyřazovací boje. Přesto se první minuty utkání na ledě prakticky nic nedělo a nebýt přesilové hry celku z Vysočiny, měli by vedoucí týmů u zásahů svých gólmanů maximálně dvě čárečky. Jak Rehušova (na straně jedné), tak Marešova (na té druhé) střela spíše měla exhibiční charakter, Štefl se prvně pořádně zapotil, když naň vypálil od modré Hanzal, o půl metru minul, ale dorážející Dolníček se ne a ne vzdát naděje na branku, až jej přerušil sudí mocným hvizdem.

To Novotný v kase Dukly čelil dvěma atakům mladíka Jelšíka, prvně vytasil včas a rychle svou lapačku, a podruhé čelil sice Suchému, jenž obdržel milimetrový pas výše zmíněného, ale také stoprocentně. Polovina prvé části přinesla jakýsi zlom, Jihlavští se čím dál tím více sunuli před porubskou svatyni, a gól na sebe nenechal dlouho čekat. Dolníček sice ještě plexisklem odražený touš za záda Štefla neposlal, ale v 11. minutě po přesné přihrávce Mareše zavěsil elegantně pod víko Libor Bezděk a skóre se prvně měnilo. O pět minut později zase mířil Hodek po Manově naservírovaném asistu hodně nad, a několika horkých chvil se dočkal i Novotný, byť převážně v početním znevýhodnění, ale když si poradil betony i s Domianem od modré vypáleným projektilem, odcházelo se do kabin za stavu 0:1 na světelné tabuli.

Jako přes často omílaný kopírák se neslo v úvodu druhé dějství, s jediným rozdílem – výhodu přesilové hry dostali hned z kraje Porubští a byla to převážně Najdkova řada, která nestačila do kotle přidávat uhelné kamínky, jak se snažila zle přitápět častými střelami ze všech pozic na Novotného. Jenže dvě minuty uběhly jako voda a dopředu se hnali žlutí, Ficenc mířil jen do Šteflovy výstroje a Rytnauerova bleskurychlá minela se, jak její označení napovídá, nevešla mezi tři tyče. Ať tak či onak, hrálo se nahoru dolů, po jednom neúspěšném výpadu hostí vyrukoval z kontrem Bartoš v tandemu s Kolaříkem a nebýt pohotovosti přesunujícího se brankáře Jihlavy, mohlo být srovnáno.

Netřeba připomínat známého úsloví o neúspěchu na jedné straně a radosti na druhé… Poté co se pětka kapitána Oldřicha Bakuse natlačila do prostoru kruhu po pravici Štefla, namířil rychlým švihem zmíněný borec nad levé rameno porubského kasaře a upravil na dvoubrankový rozdíl. Následovalo vytahování es z rukávu hostujícího gólmana, jedno v podobě lapačky proti polopřízemní střele Mocka, druhé opět coby lapačka vůči Zdeňkovi a poslední dvě vyčerpal na Kolaříkovy finesy. Jihlavští těžké chvíle tedy přešli v konečném efektu s noblesou a co víc, Libor Bezděk znenadání udeřil svým druhým zásahem v zápase necelou půlminutu před druhou sirénou – 0:3.

Kotouč stále ve hře, gólmani bez práce a řada nepřesností a zblokovaných přihrávek ve snaze ztížit hru soupeři, i takto se dá popsat třetí část, tedy její úvodní minuty. Divák si co do krásy na mnohé nepřišel, ale hraje se o body a jejich zisk je přednější. To dokázal ve 44. minutě Jiří Man pohotovou reakcí na Bakusem skrz brankoviště vyslaný kotouč – touš na něj vesměs ani nemířil, ale natažením hole i za cenu pádu s koncovkou během ní jej pod porubským mužem v masce do kasy přeci jen zasunul. Vyjma čtvrté brány utkání se vše odehrávalo dle stejného scénáře, urputná snaha obou soků bez zakončení. O zábavu se tak postaral Lukáš Martinka s Martinem Bartošem, kteří se dostali do křížku za Novotného kasou a vysloužili si dvouminutové tresty.

Ale aby se čtenáři nezdálo, že se před brankáři nic nedělo, musí se uvést Ovšákova rána od modré do betonu Novotného, či na druhé straně pokus Hanzala těsně míjející domácí klec. Padesátou minutou nastal další zlom v zápase, Jihlavští zabrali na plné obrátky a byly z toho dva rychlé góly. Ladislav Rytnauer zpracoval kotouč a nejdříve bekhendem a posléze (a gólově zároveň) zvednutým forhendem překonal klečícího Štefla, to Daniel Hodek si nedělal přílišné vrásky s koncovkou, jednoduše vypálil a poslal brankáře Poruby na lavičku – 0:6. VOKD sice zbraně nesložilo, ale Novotný se rozhodl udržet čistý štít a jak Ovšák, tak Tesařík si na něm zlámali své drápy. V závěrečných minutách sice úsilí obran dosti polevilo, jenže na vysokém vítězstvím Jihlavy nad Porubou 6:0 to již nic nezměnilo.

Ohlasy trenérů

Josef Augusta (HC Dukla Jihlava): „Já si myslím, že v první polovině jsme nehráli dobře, i když jsme soupeře nepouštěli do vyložených šancí, trošku nám to tam ale haprovalo. Podle mého názoru utkání rozhodl třetí gól, který dostali domácí do šatny z rychlého protiútoku. V poslední třetině Dukla ovládla hru a bylo to pak jednoznačné. Byli jsme důraznější u branky a velmi dobře chytal brankář Filip Novotný, který nás podržel.“

Kamil Kašťák (HC VOKD Poruba): „Já to dnes velmi zkrátím, protože to se nedá hodnotit ten zápas. Jihlava nás předčila ve všech směrech a jednoznačně, zaslouženě zvítězila. My jsme dneska to utkání odehráli velmi špatně.“×
Dnes v 18:00 | Junioři
HC Dukla Jihlava
Rytíři Kladno