3:4sn
(0:3, 3:0, 0:0 - 0:0)

Dukla sice po prvních osmi minutách vedla o tři branky, nakonec ale musela bojovat až do nájezdů

26.02.2019 / Tomáš Pauček

Vstup do utkání nemohla mít Jihlava lepší, během úvodních osmi minut totiž nasypala za záda slávistického brankáře hned tři góly. Podíl na dvou gólech si připsal Matěj Pekr, nejprve zpoza branky naservíroval Andělovi puk na začátku 4. minuty, sám pak v čase 6:24 tečoval Černohorského nahození do branky. Třetí gól přidal po akci 2 na 1 exslávista Tomáš Jiránek. Jenže Slavia se vrátila do hry využitou přesilovkou na začátku druhé třetiny, když se z pravého kruhu prosadil domácí Vlček. Úvodní minuty druhé třetiny byly díky brzkému gólu na jednu branku, a když se prosadil v čase 25:03 po individuální akci Šmerha, Eden hnal domácí za srovnáním. A to přišlo, druhou využitou přesilovku svým druhým gólem zajistil opět Vlček těsně před polovinou zápasu. Rozuzlení přišlo až v nájezdech, kde se prosadil tradičně Matěj Pekr a i poslední zápas základní části Dukla vyhrála - 4:3 po samostatných nájezdech.
26.02.2019 18:00, Chance Liga - 60. kolo

HC Slavia Praha

Šorf – Hejda, Novák, Barák, Steinocher, Valík, Štibingr, Antoš – Doležal, Vlček, Vrdlovec – Šteiner, Ondráček, Kubica – Šmerha, Hradil, Všetečka – Tejral, Furch, Jaroslav Brož
3

HC Dukla Jihlava

Jan Brož – Kajínek, Váňa, Štebih, Matějíček, Suchánek, Holý, Černohorský – Anděl, Skořepa, Pekr – Harkabus, Čachotský, Osmík – Jiránek, Zeman, Bezúch – Půža, Hlinka, Hrníčko
4
Branky a nahrávky: 21. Vlček (Vrdlovec, Novák), 26. Šmerha, 30. Vlček (Doležal, Novák) - 4. Anděl (Pekr), 7. Pekr (Černohorský, Skořepa), 8. Jiránek (Bezúch, Suchánek), rozh. nájezd Pekr. Rozhodčí: Kostourek, Zubzanda - Coubal, Rubáš. Vyloučení: 3:5. Využití: 2:0. V oslabení: 0:0. Diváci: 767. Střely na branku: 24:28. Zblokované střely: 10:14. Vhazování: 30:32. Průběh utkání: 0:3, 3:3, 3:4.

Průběh utkání

Slávisté, jenž nastoupili v opět hodně omlazené sestavě, měli první velkou šanci zápasu – puk se po špatné rozehrávce hostí odrazil přímo ke Šmerhovi, jehož tutovku nicméně vyčapal pozorný Brož. Naopak Dukla svou premiérovou příležitost využila. Po nepovedeném přečíslení 2 na 1 vrátil Pekr touš před bránu na osamoceného Lukáše Anděla, který napodruhé nezaváhal – 0:1.

Navýšit Jihlavské vedení mohl vzápětí z úniku Bezúch, leč na domácího gólmana tentokrát nevyzrál. Mrzet jej to nicméně nemuselo, neb po dalších dvou minutách hry šťastnou tečí změnil Matěj Pekr dráhu letu puku natolik, že překvapenému Šorfovi propadl přesně mezi betony.

Domácí obrana v tu chvíli nestíhala zastavovat nálety rozjetých černých dresů a brzy inkasovala potřetí. Hořkou úvodní osmiminutovku dokonal Bezúch, jenž vyslal do úniku Tomáše Jiránka. Spolupráce dvou bývalých slávistů skončila povedeným blafákem pod horní tyčku – 0:3.

Až tehdy se družina kolem kapitána Nováka probrala a začala taktéž vymýšlet různé útočné výlety, na pozornou hostující obranu nicméně zatím vyzrát nedokázala.

To změnily až první přesilové hry. Jihlava si tu svou za špatné střídání Pražanů sama zkrátila o vlastní vyloučení, jehož část se přesunula do prostřední periody. A právě na jejím samém počátku se první trefy dočkali i červenobílí hokejisté - Filip Vlček obdržel kus černé gumy kousek za vrcholkem pravého kruhu, elegantně se otočil kolem stojícího obránce a přesnou ranou na vzdálenější tyč snížil na 1:3.

Vstřelený gól jakoby vlil domácím čerstvou krev do žil. Svého soka ze samého vrcholku ligové tabulky začali přehrávat a na několik dlouhých střídání se Dukla musela uchýlit jen k vyhazování puku do středního pásma. Zvýšená aktivita navíc přinesla další gól Pražanů – ale jaký!

Po sérii několika ran ze střední vzdálenosti se ve vlastním pásmu ujal kotouče Tomáš Šmerha, přebruslil celé hřiště, elegantní kličkou posadil na zadek nedůrazného obránce a prakticky do stejného místa jako Vlček podruhé rozvlnil síťku.

Překvapený ligový lídr stále nemohl najít optimální herní pohodu, naopak Slavia byla jako na koni. A dalo by se říct, že oplatila svému soupeři studenou sprchu z úvodu zápasu – povedenou devítiminutovku v další přesilovce zakončil svým druhým gólem Filip Vlček, jenž zametl do poloprázdné klece odraženou ránu Nováka.

Dokonce otočit skóre mohl pár minut před sirénou Barák, v ideální pozici však místo střely ještě hledal Šteinera, jemuž navíc přihrávka přišla na paty.

Další dvě nabídnuté přesilovky navíc protentokrát Dukla dokázala přečkat, sama pak po vyloučení Vlčka nicméně nezvládla ani jednou vystřelit na Šorfovu klec. Podobný scénář nepřesných střel obou mančaftů probíhal i dlouhé minuty ve třetí části, která byla zároveň tou nejopatrnější. O jediný vzruch se postarala štiplavá a trochu nečekaná rána Ondráčka od mantinelu, na druhé straně pak výtečný Šorfův zákrok proti úniku Čachotského.

Další nepříjemnost pro jinak jistého domácího gólmana málem vytvořil Štibingr, svou chybu však následně perfektním zákrokem uhasil. Jihlava navíc nedokázala ve vedoucí gól přetavit ani následný faul Baráka. Za Pražany v jejich nabídnuté přesilovce pálil pouze Barák, proti němuž se efektním zákrokem lapačkou vytáhl Brož.

Zápas směřující do prodloužení mohl ještě na poslední chvíli těsně před třetí sirénou rozseknout perfektní tečí Skořepa, proti němuž však ještě lepším zákrokem zasáhl Šorf.

V tom se hned v úvodu fantastickým přesunem proti přečíslení 2 na 1 opět blýskl Šorf, jenž pár minut před jeho skončením zvýšil srdeční tep všem přítomným, když proti nahozenému puku vystartoval až k modré čáře. Těsně před závěrečným hvizdem oznamujícím konec prodloužení pak nedokázal touš do odkryté klece dorazit osamocený Šmerha.

Ukončit sezonu vítězstvím symbolicky v samostatných nájezdech, ve kterých se Slavia trápila celou sezonu, se však Pražanům nepovedlo. Jediným úspěšným střelcem za domácí se stal po výstavním blafáku na ruský způsob kapitán Novák, zatímco za Jihlavu se trefili hned tři exekutoři – vítězství Dukly zařídil krásným manévrem Matěj Pekr. Svěřenci Miloše Říhy se s letošním ročníkem Chance ligy rozloučili prohrou 3:4 po nájezdech.

Ohlasy trenérů

Miloš Říha (HC Slavia Praha): „Ačkoliv jsme s omlazeným týmem zvládli poslední zápas v Benátkách, tak Jihlava v první třetině ukázala svou kvalitu, což se odrazilo i na skóre. Musím však ocenit naše mužstvo za to, že na to reagovalo pozitivně, začalo hrát poctivěji, více do pohybu a obecně více dodržovalo systém hry. Z toho plynulo zasloužené vyrovnání, škoda, že jsme pak nedokázali využít vyloženou šanci na konci prodloužení. Tam jsme ten zápas měli rozhodnout.“

František Zeman (HC Dukla Jihlava): „Do utkání jsme vstoupili velice dobře, prvních 15 minut jsme hráli to, co jsme chtěli. Bohužel za stavu 3:0 jsme začali být lehkovážní a nezodpovědní, čehož soupeř ve druhé třetině dokázal využít a srovnal. Ve třetí třetině už to byl oboustranně vyrovnaný boj, který se převalil až do prodloužení a nájezdů, ve kterých se ukázalo, že jsme v této dovednosti silní a zaslouženě jsme si odvezli dva body.“

Fotogalerie utkání

Fotogalerie×
Dnes v 17:30 | Muži
HC Dukla Jihlava
Rytíři Kladno