Hlavní tahák dalšího kola WSM Ligy je zde! Vedoucí Dukla přivítá České Budějovice, očekává se velká návštěva

19.11.2015 / Tomáš Lysý

Dlouho očekávaný zápas přichází. Vůbec posledním celkem, který se na Horáckém zimním stadionu v letošní sezoně ještě nepředstavil, jsou silné České Budějovice. Hit 25. kola první hokejové ligy snad ani nemohl být načasován lépe. Jihlava totiž vyhrála již sedm zápasů v řadě a vyšvihla se do čela prvoligové tabulky s dvoubodovým náskokem na Kladno, které v posledním kole prohrálo právě na ledě Motoru 7:9.
Do Jihlavy se chystá početná ekipa fanoušků Motoru, což je další důvod, proč si šlágr kola nenechat ujít. Přijďte na Horácký zimní stadion a pomozte Dukle vyhrát jak na hřišti, tak v hledišti! Zápas startuje 21. listopadu v tradičních 17:30.

Forma obou týmů

Bez nejlepšího střelce Josefa Skořepy a nejproduktivnějšího hráče Filipa Semana se Jihlava v předchozím zápase hodně trápila, nakonec však navlékla na sérii vítězných zápasů sedmý korálek, když zdolala Most 2:0. Podíváme-li se hlouběji do posledních zápasů červenožlutých, tak během posledních dvanácti kol padla Dukla pouze jednou a má výrazně pozitivní skóre 47:22. Toto úspěšné období načali Jihlavští 10. října po porážce právě na ledě Českých Budějovic (1:4). V rámci domácích zápasů patří Jihlavě druhá pozice v tabulce, z šestatřiceti možných bodů jich nasbírala 28 při skóre 46:25. Lepší je v tomto ohledu pouze Kadaň. Zajímavá je také statistika obdržených branek, červenožlutí inkasovali pouze pětapadesátkrát, menší počet gólů obdržela pouze pražská Slavia.

Zápas mezi Duklou a Motorem mohl být zápasem o první místo v tabulce. To by však Českým Budějovicím nesměla být odebrána dvě vítězství kvůli administrativní chybě při registraci hráčů. Proto jsou Jihočeši na čtvrté pozici se ziskem 42 bodů. Motor v poslední době nehýři optimální formou, během předchozích šesti zápasech třikrát padl. Minulou sobotu přenechaly České Budějovice na svém stadioně tři body Přerovu a poté překvapivě prohrály i v Mostě. Své věrné fanoušky si však hráči Motoru udobřili v posledním domácím zápase. Na jih Čech přijelo Kladno a více jak šest tisíc diváků vidělo parádní přestřelku, kterou nakonec ovládli domácí divokým skóre 9:7, když v poslední minutě a půl padly čtyři branky. V tabulce venkovních zápasů patří Motoru páté místo s šestnácti získanými body z šestatřiceti možných (skóre 31:35).

Vzájemné zápasy

Asi netřeba připomínat ročníky 2003/2004 a 2004/2005, fanoušci obou klubů je mají nesmazatelně zapsané v paměti. V březnu roku 2004 se totiž tehdy prvoligová Dukla utkala v baráži právě s Českými Budějovicemi. Nikoho nenapadlo, že budou prolínací boje rozhodnuty v nejkratší možné době. Dvě vítězství na ledě soupeře stvrdili červenožlutí dvěma vybojovanými výhrami doma a neuvěřitelných 8122 diváků slavilo se svými miláčky vytoužený postup do extraligy.

Jihočeši srovnali účty o rok později. Vinou výluky v NHL se na české stadiony uchýlily hokejové hvězdy první velikosti. Jihlava patřila od začátku k otloukánkům extraligy a nakonec skončila beznadějně poslední. České Budějovice, posilněné mj. Václavem Prospalem, Radkem Dvořákem, Romanem Turkem či Andrew Ferencem, naopak vládly první hokejové lize. V semifinále s Chomutovem sice dělilo Motor od vyřazení pouhých šest minut, ovšem České Budějovice rozhodující zápas nakonec otočily a o svém postupu do baráže rozhodly v prodloužení při dvouminutovém dvojnásobném oslabení Chomutova. Roční intermezzo v první lize zakončil Motor vítěznou baráží poměrem 4:1 a Dukla Jihlava tak putovala o soutěž níže.

K dalšímu měření sil došlo až za dlouhých osm let. Slovo Mountfield před českobudějovickými fanoušky neradno vyslovovat. Výrobce zahradní techniky totiž přesunul extraligovou licenci zpod Černé věže do Hradce Králové a hokejová bašta rázem nevěděla, co bude. Díky obrovskému semknutí všech zainteresovaných se v Českých Budějovicích hrál v sezoně 2013/14 alespoň prvoligový hokej, provázený téměř vždy výbornou díváckou kulisou. České Budějovice nejprve doma porazily Duklu 1:0 v prodloužení. Dukla doma kontrovala výhrou 2:1 a poté si z ledu Motoru odvezla tři body za vítězství 3:1. Také Jihočeši si dovezli ze soupeřova stadionu tři body, v posledním vzájemném měření sezony vyhráli v Jihlavě 3:2

V následující sezoně šokovali Jihlavští svého soka hned v prvním kole, když v Budvar aréně vyhráli 4:1, což byla zatím poslední výhra Dukly nad Motorem v soutěžním utkání. Další utkání téhož ročníku totiž ovládly České Budějovice. V Jihlavě vyhrály 3:2 v prodloužení, doma porazily svého soka 4:0 a poté podruhé vyplenily Horácký zimní stadion výhrou 4:1.

První vzájemný zápas sezony 2015/16:

12. kolo: ČEZ Motor České Budějovice – HC Dukla Jihlava 4:1

Branky a nahrávky: 6. Kolmann (Rob), 37. Žálčík (Rob), 46. Straka (Suchánek, Heřman), 59. Mucha (Pajič, Žovinec) – 9. Alekseev (Anděl, Březina).. Rozhodčí: Bejček – Rozlílek, Špringl. Vyloučení: 6:6. Využití: 1:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 6069. Střely na branku: 36:24. Průběh utkání: 1:0, 1:1, 4:1. Třetiny: 1:1, 1:0, 2:0.
Motor: Bláha – Mucha, Kříž, Suchánek, Kolmann, Zíb, Žovinec – Kuchejda, Pajič, Babka – Nouza, Straka, Heřman – Žálčík, Rob, Švihálek – Guman, Prokeš, Přibyl
Dukla: Škarek – Zadražil, Dobrovolný, Dundáček, Grebenyuk, Šafář, Šimek, Štebih – Gríger, Důras, Jícha - Seman, Kohout, Harkabus - Kuřítko, Melenovský, Malec - Anděl, Březina, Alekseev