HC Dukla Jihlava – Archiv – Archiv článků
International Sports School

Video: David Rittich chytal čtyři desítky nájezdů na česko-finském kempu

Je to již pět měsíců, co David Rittich překvapil všechny účastníky Mezinárodní česko-finské školy 2018. Nejenže předával ceny pro nejlepší hráče zápasu, ale ještě před předáváním si střihl roli, na kterou účastníci česko-finského kempu jen tak nezapomenou. Odchovanec jihlavského hokeje, gólman týmu NHL Calgary Flames a české hokejové reprezentace totiž zaujal místo v brance a čelil čtyřem desítkám nájezdů od všech účastníků osmého ročníku školy. Jak se Davidovi vedlo? Podívejte se na nájezdy! A také ještě jednou na rozhovor s Ríťou, který jsme vydali již v průběhu letošního kempu. Davide, díky!

Virtuální realita bavila, zkusil si jí i Rittich, Hlinka nebo Chlubna. Se zájmem jsme spokojení, říká Milan Kilík

Velkou novinkou Mezinárodní česko-finské hokejové školy byla virtuální realita od firmy SENSE Arena. Během kempu byli otestování všichni čeští i finští hráči a projekt se jim pořádně líbil. „Čeští i finští hráči si virtuální realitu užívali. Potvrdilo se nám, že ti, co jsou lepší na ledě nebo co si to užívali, mají lepší výsledky,“ sděluje Milan Kilík ze SENSE Areny. Platí, že hokejisté se projektem velice baví, jelikož jsou „virtuálně“ v pravé hokejové aréně, navíc ale jejich testování poslouží dále. „Hráče testujeme z kognitivních i hokejových funkcí. Sbíráme data, která dále interpretujeme trenérům,“ doplňuje projektový manažer virtuální reality. Výrobce jí plánuje zavést na americký trh, kde má několik zákazníků a jedná i s týmy NHL, a v České republice dostal projekt záštitu Českého svazu ledního hokeje (nyní Českého hokeje).

Hokejová škola se vrátila do starých kolejí, finská strana byla konkurenceschopnější, říká Jakub Venc

Mezinárodní česko-finská hokejová škola má za sebou osmý ročník. Ten skončil před necelým měsícem, takže po menším časovém odstupu je vhodná doba na rekapitulaci. Již čtvrtý tento kemp absolvoval trenér mládeže BK Havlíčkův Brod Jakub Venc, který byl letos znovu hlavním koučem tohoto projektu. „Letos se zlepšil přístup dětí. Ke kempu přistupovaly více zodpovědněji, byly hodné a nebyly s nimi žádné problémy. Na ledě trošku klesala úroveň finské strany, proto se vyměnil finský partner a byl to krok dopředu,“ domnívá se devětadvacetiletý trenér a těší ho, že s novými finskými kouči byla spolupráce opět bezproblémová. „Finští trenéři byli opět výborní. Myslím si, že jsme si to užili a rádi se znovu uvidíme,“ sděluje havlíčkobrodský sympaťák.

Hokejová škola skončila. Zápas Tima Haapanena vyhrál Bílý tým, ceny předávali Nečas a Kořenář

Osmý ročník Mezinárodní česko-finské hokejové školy (IIHS) je minulostí. Během posledního dne kempu přišel na řadu oficiální zápas, který je nově pojmenován jako zápas Tima Haapanena – spoluzakladatele IIHS, který zkraje roku 2018 umřel. Utkání se lépe vydařilo Bílému týmu, který si tak připsal čtvrté vítězství z pěti zápasů letošního kempu, tentokrát poměrem 8:3. Ceny pro nejlepší hráče zápasu i celého kempu předávali vycházející hvězdy českého hokeje a hráči NHL Martin Nečas a Josef Kořenář, jenž tak stvrdili nevídanou úroveň letošní česko-finské školy. Oficiální zakončení následně proběhlo ve Vysoké škole polytechnické Jihlava. Česko-finské přátelství tak napsalo osmou kapitolu, za rok by se mělo pokračovat ve finském městečku Nokia v regionu Tampere.

Čtvrtý zápas, první remíza. Legenda českého hokeje Stanislav Neveselý viděl gólovou přestřelku

Předposlední den Mezinárodní česko-finské hokejové školy přinesl čtvrtý zápas. V něm tahal po dvě třetiny za delší provaz Modrý tým a byl tak blízko k vůbec první výhře na kempu, nicméně průběžné vedení 8:5 neudržel. Oba celky se nakonec rozešly smírným výsledkem 8:8, když vyrovnání před zraky legendy Stanislava Neveselého padlo dvě a půl minuty před koncem. V pátek 27.7. je na programu oficiální zápas kempu, který začíná v 16 hodin. Budou hrát hymny, uctí se minuta ticha za zesnulého Timo Haapanena, jenž byl jedním ze zakladatelů kempu, a budou vyhlášeny ceny pro nejlepší hráče celého kempu – ty budou předávat Josef Kořenář a Martin Nečas.

Day 4 and day 5 of IIHS were different than others. Players went through practices, regeneration at aquapark, testing, and a game

Fourth and fifth day of IIHS were special again. Tuesday morning was as usual. Players had one on-ice and one off-ice practice. However, something different than a game waited for players in the afternoon. In the middle of the school, it is always time for a regeneration. All players and staff members spent the afternoon in the aquapark. On Wednesday, players went through a traditional testing both on-ice and off-ice. In the afternoon, the white team won again to make it three wins out of three games. Petr Jaros awarded the best players of the game where the white team destroyed the blue team 11:3.

Dva odlišné dny na IIHS. Hráče čekaly tréninky, Vodní ráj, testování hráčů a zápas

Čtvrtý a pátý den na Mezinárodní česko-finské hokejové škole byl pro hráče vskutku odlišný. Zatímco v úterý měli dva tréninky, klasicky na suchu i na ledě, odpoledne je čekalo překvapení. V polovině kempu je vždy čas na odpočinkové odpoledne a celý tým ho tentokrát strávil ve Vodním ráji. Ve středu 25.7., tedy v pátý den kempu, přišlo na řadu tradiční testování hráčů na suchu i na ledě. Odpoledne byl odehrán třetí zápas, který znovu lépe vyšel Bílému týmu. Před zraky Petra Jaroše, který předával ceny pro nejlepší hráče zápasu, vyhrál White team drtivě 11:3.

After the second game of IIHS, 40 penalty shots were seen in Jihlava because every player took a penalty shot at David Rittich who is an NHL goalie for Calgary Flames

The third day of IIHS was tight on schedule. Players had one on-ice practice, one off-ice practice, and virtual reality testing in the morning. Czech TV came to do a report about the virtual reality, so the stadium was a busy place in the morning. Finnish parents were officially welcomed in Jihlava by Vysocina’s regional office. They tasted some of the Vysocina’s regional products. In the afternoon, players and staff members took an official IIHS photo before the second game of IIHS. The white team was more successful again and won 7:3. After the game, every player took a penalty shot at an NHL goalie David Rittich. He says with a smile: “It was something new for me as well. I have never been against 40 players in a row.” David is a former Dukla Jihlava and a current Calgary Flames goalie.

40 nájezdů během 10 minut. Každý hráč IIHS si na gólmana NHL Davida Ritticha zkusil nájezd

Třetí den Mezinárodní česko-finské hokejové školy byl opravdu nabitý. Hokejisté měli dopoledne opět dvoufázové tréninky a virtuální realitu, o které natáčela reportáž i Česká televize. Oficialita čekala finské rodiče, kteří byli slavnostně přivítáni v sídle Kraje Vysočina a ochutnali produkty regionální kuchyně. Hráči měli dopoledne opět dvoufázové tréninky, odpoledne pak společné focení a zápas. Bílý tým byl opět úspěšnější, tentokrát vyhrál 7:3. Po zápase si každý hráč vyzkoušel trestné střílení na gólmana NHL Davida Ritticha. „Profesionální gólman asi nikdy nic takového nezažil, takže i pro mě to bylo poprvé,“ usmívá se odchovanec Dukly a gólman českého národního týmu.

White team won the first game, and Viktor Ujcik awarded the best players. Vojtech Sir, a coach, praises the camp

The second day of IIHS had scheduled the first game. The blue team successfully tied the game in the first period, but the second period was a game changer. The white team scored four goals in between 28th and 38th minute. The blue team didn’t tie the game anymore, so the white team won 9:6. The best players awards were given by Viktor Ujcik who is known in Finland as well. He won two Finnish titles with Karpat Oulu. First interviewed coach was Vojtech Sir from Zdar nad Sazavou. He praises the school: „I am very satisfied and excited about the way the school works. The first two days were without any problems.“
On Monday morning, Finnish parents will be officially welcomed in the Czech Republic by Vysocina region. Players will have one off-ice practice and one on-ice practice in the morning, and they will have a game in the afternoon which will be visited by David Rittich who is former Dukla Jihlava player. David Rittich is a current Calgary Flames and Czech national team goalkeeper, so players will have a nice surprise.

První zápas ovládl White Team. Hostem byl Viktor Ujčik, trenér Vojtěch Šír si kemp pochvaluje

Ve druhém dnu Mezinárodní česko-finské hokejové školy došlo na úvodní měření sil. Blue team v první třetině úspěšně dotahoval skóré. Celý zápas rozhodla druhá část, kdy mezi 28. – 38. minutou dal Bílý tým čtyři branky. Tento rozdíl již Modrý tým nesrovnal a jejich soupeř vyhrál 9:6. Ceny pro nejlepší hráče zápasu předával Viktor Ujčík, jelikož tato legenda českého hokeje je dobře známá i ve Finsku, kde Viktor za Oulun Kärpät vyhrál dva extraligové tituly. Prvním zpovídaným trenérem byl Vojtěch Šír ze Žďáru nad Sázavou, který průběh akce chválí. „Jsem nadmíru spokojený a možná až nadšený z toho, jak kemp probíhá. První dva dny jsou úplně bez problémů.“
V pondělí dopoledne čeká finské rodiče oficiální přivítání na Kraji Vysočina. Hráči mají na programu dopolední dvoufázové tréninky a odpolední zápas, který navštíví v gólmanské výstroji odchovanec Dukly David Rittich, gólman Calgary Flames a české reprezentace. A na mladé česko-finské hokejisty tak čeká pořádné překvapení.

The project of the future has been testing players’ skills since the start of the school

The eighth year of International Ice Hockey School started! However, the first day was different than any other year. Not only players had practice instead of a game in the afternoon, but they also can try a virtual reality. The virtual reality even tested players from the Boston Bruins organization (NHL team). Bedrich Scerban, general manager of Dukla Jihlava and IIHS, says: „Although players from my generation had fewer practices than players have now, we spent more time outside playing football, bandy, and dodgeball. Today, kids usually play computer games, and they lack the necessary sports experience. The opportunity that comes with the virtual reality is that kids can play a computer game and improve their hockey skills at the same time. The software can extract information which is interesting for coaches as well.” On Sunday (22.7.2018), Viktor Ujcik, Czech hockey legend, will visit IIHS, and he will be a special guest for afternoon’s game. Viktor Ujcik played in Finland during his career as well, namely in Karpat Oulo where he won the Finnish league twice.

Projekt budoucnosti. Virtuální realita hned v první den hokejové školy testovala schopnosti hráčů

Mezinárodní česko-finská hokejová škola odstartovala. Osmý ročník se ale v prvním dnu lišil od předešlých. Nejen proto, že hráči měli odpoledne místo zápasu opět dvoufázové tréninky. Zejména však v tom, že si čeští a finští hokejisté mohli vyzkoušet virtuální realitu – projekt, který otestoval i tým NHL Boston Bruins. „Hráči mojí generace měli sice méně tréninků, ale mnohem více se věnovali volnočasové aktivitě. Hráli jsme bandy, fotbal, vybíjenou. Děti dnes většinou sedí u počítačů a chybí jim praxe. U virtuální reality je možnost, že hrají jak hru, ale přitom zlepšují své dovednosti v rámci hokeje. Software zároveň dokáže vytáhnout informace, které jsou užitečné pro trenéry při práci s hráči,“ sděluje jednatel Dukly a hlavní manažer česko-finského kempu Bedřich Ščerban. V neděli 22.7.2018 pokračuje hokejová škola druhým dnem. Dopoledne bude dvoufázový trénink a odpoledne zápas, jehož hostem bude legenda českého hokeje, trojnásobný mistr světa a odchovanec Dukly Viktor Ujčík.

The official car of IIHS is again Kia pro_cee´d GT

International Ice Hockey School includes the official car that before and throughout the school is serving the whole staff team. With the last year’s car, which was Kia GT from Autocentrum BUPI llc., there was a great satisfaction, so there is no need to change anything. Bedrich Scerban, General Manager of Dukla Jihlava and IIHS, with smiley face ensures: „The official car (Kia GT) will advertise the school, and it will serve the whole staff team. It is a strong sports car which perfectly fits this camp because we select the best players from Vysocina region, and the school deserves an adequate car.”

Martin Nečas nebo Jakub Škarek. Kteří úspěšní hokejisté prošli IIHS?

Další ročník Mezinárodní česko-finské hokejové školy se nezadržitelně blíží. Každoročně projdou IIHS hráči, nebo hráčky, kteří dosáhnou v hokejové kariéře vysokých met v ještě mladém věku. Pojďme si připomenout hráče, kteří v uplynulých ročnících prošli školou a nyní se prosazují na republikové, či mezinárodní úrovni. Jeden příklad za všechny: Martin Nečas. Odchovanec z nedalekého Žďáru nad Sázavou se zúčastnil úplně prvního ročníku celé akce a tehdy samozřejmě ještě netušil, že o sedm let později bude tahounem Komety a draftovaný v NHL Carolinou. Mezi další hráče, kteří se IIHS zúčastnili, se řadí i gólman Jakub Škarek, kterého si v letošním draftu na 72. místě vybrali NY Islanders. Nesmíme opomenout ani finskou stranu. Topias Haapanen dvě sezony za sebou patřil k stálicím finské juniorky a hájí barvy Ilves, klubu nejvyšší finské soutěže. Sara Säkkinen je jedna ze tří žen, které IIHS prošly a vypracovaly se na tahounky svých reprezentací.

We would love to thank all our supporters of International Czech-Finnish Sports School. This project wouldn’t be possible without their help

International Czech-Finnish Sports School is already starting on 20th July. This financially difficult project couldn’t exist without the support of our partners. The main partner is Vysocina region, and many other companies have long-term partnerships with this camp. We are happy to add a new partner to our project this year as well. Hereby, we would love to thank all our sponsors and supporters because this prestigious project wouldn’t be possible without their help.

GéTéčko od Kie je znovu oficiálním vozem česko-finské hokejové školy

K Mezinárodní česko-finské hokejové škole patří i vůz, který před kempem a v jeho průběhu slouží celému realizačnímu týmu. S loňským vozem, kterým byla Kia pro_cee’d GT od společnosti Autocentrum BUPI s.r.o. panovala velká spokojenost. Nebyl tedy důvod, proč tento automobil znovu nevyužít. „Kia GT bude brázdit silnice nejen Vysočiny, propagovat školu a sloužit realizačnímu štábu celé akce. Je to nadupaný sportovní vůz, který se k celému kempu hodí. Vybíráme nejlepší hráče z Kraje Vysočina a k tomu patří i adekvátní automobil,“ podotýká s úsměvem jednatel Dukly a hlavní manažer akce Bedřich Ščerban.

V Jihlavě během hokejové školy budou přednášet Marian Jelínek a Václav Petráš

Stalo se již tradicí, že během českých ročníků Mezinárodní česko-finské hokejové školy (IIHS) probíhají přednášky odborníků. Stejně tak je tomu i během IIHS 2018. Ve čtvrtek 26.7.2018 budou v Jihlavě přednášet Marián Jelínek na téma “Vítěz ve sportu? Především člověk“ a Václav Petráš, jehož přednáška se jmenuje “Komunikace v trojúhelníku rodič – trenér/klub – hráč (pro žákovské kategorie“). Účastníci a realizační tým IIHS mají přednášky zdarma, pro ostatní jsou placené.

Czech-Finnish school continues. Ice-hockey will be in Jihlava and floorball in Finland. Belarusians will also come

For the fourth time under one head, but for the first-time ice-hockey and floorball will be separated. International Ice Hockey School has a new Finland team in our cooperation. Finnish players will come from a team called KooVee (Tampereen Kilpa-Veljet) which provides more quality players than the previous team from Pirkkala. Due to this change, Finnish part of the cooperation will come to the Czech Republic, so they can see how IIHS works. On the other side, floorball continues with the regular rotation of the organizers. The organizer of IFS will be Pirkkala again. Bedrich Scerban, the general manager of IIHS, was speaking about these things and changes during a press conference which took place in the residency of Vysocina region government. Another significant news is that Belarusians coaches will visit IIHS to improve their coaching knowledge and skills.

Děkujeme partnerům Mezinárodní česko-finské sportovní školy. Bez jejich podpory by akce nebyla

Již 20. července odstartuje již osmý ročník Mezinárodní česko-finské hokejové školy, který je s florbalovou školou a kempem rozhodčích již čtvrtý společný. Dohromady vše zastřešuje projekt s oficiálním názvem Mezinárodní česko-finská sportovní škola – International Sports School. Takto náročný projekt by bez podpory partnerů nemohl fungovat a uskutečnit se. Stejně jako v předešlých letech, také tentokrát zaštítil celou akci Kraj Vysočina, jenž je hlavním partnerem. Kemp má nadále stálé a dlouhodobé partnery, ke kterým tento rok oět přibyl jeden nový. Děkujeme všem, bez Vaší podpory by tato prestižní akce nebyla.

Players were selected for International Ice Hockey School (IIHS) 2018, and team squads are completed

This year, seven teams from Vysocina region have their representatives at IIHS. Dukla Jihlava have more players attending IIHS than any other team from Vysocina region. Last year, it was Trebic which had the most players at IIHS. Bedrich Scerban, general manager of IIHS, points out that „quality is the highest priority of this school. The selection of players is made of seven teams, and rivalry in between teams is irrelevant in this selection. This year, IIHS is for players born in 2005. If one team has better players than other teams in particular category, it is logical to select more players from the particular team with better players.” The quality of the players is important, so there has been a change in a team which selects Finnish players. This year, players from team KooVee are travelling to the Czech Republic - more here.

International Ice Hockey school will be again in Jihlava because there is a change in Finland team

International Ice Hockey School (IIHS) is a project that connects the Czech Republic and Finland. Since the first year, the host place has always been in Jihlava for odd years, and Tampere in Finland has been hosting even years of IIHS. This year, everything will be different. Jihlava will host the eighth year of IIHS because of many reasons. As Bedrich Scerban explains, “there are two main reasons for Jihlava hosting IIHS again. First, we are expecting a closure of Jihlava’s hockey stadium next summer because of a necessary maintenance. Another reason is that we changed a cooperative organization on Finland side. This year, players from team KooVee Tampere will come to Jihlava. Even though we have a great relationship with the previous organization, players didn’t have the quality IIHS requires.” Floorball players, who joined the project in 2015, will travel to Finland as the original plan says.

Česko-finská škola pokračuje. Hokej bude v Jihlavě, florbal ve Finsku. Přijedou i Bělorusové

Počtvrté spolu pod jednou hlavičkou, poprvé každý do jiného státu. Mezinárodní česko-finská sportovní škola, která již osm let zahrnuje hokej a od roku 2015 také florbal, tentokrát dozná změn. Česko-finský hokejový kemp se potřeboval posunout výše, proto finští hokejisté budou nově z týmu KOOVEE (Tampereen Kilpa-Veljet), kvalitativně vyššího než stávající Tučňáci z Pirkkaly. Finové tak jedou znovu do Jihlavy, aby pochytili, jak celá organizace funguje. Florbal pokračuje v pravidelném střídání pořadatelství, hostitelem Mezinárodní česko-finské florbalové školy bude Pirkkala. Nejen o těchto změnách mluvil Bedřich Ščerban na Tiskové konferenci v sídle Kraje Vysočina jednatel Dukly a hlavní manažer akce. Další významnou novinkou je, že na stáž přijedou běloruští trenéři.

Mezinárodní česko-finské hokejové školy se zúčastní hráči ze sedmi klubů Kraje Vysočina

Nominace International Ice Hockey School 2018 (Mezinárodní hokejové školy 2018) je kompletní. Tentokrát se může svými reprezentanty pochlubit hned sedm klubů z Kraje Vysočina. V minulém ročníku měla největší zastoupení Třebíč, tentokrát dodá nejvíce zástupců Dukla Jihlava. „Prioritou je kvalita celé akce. Nominace je složená ze sedmi klubů a nějaká rivalita mezi kluby nás vůbec nezajímá. Letos je škola pro hráče roku narození 2005. Jestliže má jeden klub tento ročník silnější než jiný, pak má tento klub logicky větší zastoupení než jiné týmy,“ upozorňuje hlavní manažer akce Bedřich Ščerban. Jeho slova potvrzuje i změna na finské straně, která dodá hráče z klubu KOOVEE Tampere, jelikož hráči předešlého klubu již kvalitativně tolik nestačili – více zde.

Mezinárodní česko-finská hokejová škola bude opět v Jihlavě. Na finské straně proběhla změna

Společný projekt dvou národností – Mezinárodní česko-finská hokejová škola – dozná pro rok 2018 změny. Během předchozích sedmi ročníků platilo vždy pravidelné střídání pořadatelství, tzn. že jeden ročník hostila Jihlava (liché roky), další ročník naopak finské Tampere a přilehlá Pirkkala (sudé ročníky). Tentokrát bude „hokejovka“ dvakrát po sobě v krajském městě Vysočiny. „Má to několik důvodů. Hlavním je ten, že nás čeká v roce 2019 rekonstrukce střechy a v období kempu bude HZS zavřený. Na finské straně se navíc změnil partner. Škola je tak dobrá, že nám náš původní partner již kvalitativně nestačil, byť s ním máme přátelské vztahy a vážíme si ho, že s námi do projektu šel. Z finské strany budou vybíráni hráči opět z regionu Tampere, ale z klubu KooVee Tampere,“ komentuje změnu šéf projektu Bedřich Ščerban. Florbalisté, kteří se k projektu připojili v roce 2015, jedou dle původního plánu a odcestují do Finska.